Het wapen van de Eilandspolder Het is velen niet bekend dat de Eilandspolder een eigen wapen voerde. Publiekelijk werd er nauwelijks mee naar buiten getreden. Eigenlijk zou het wapen als logo gediend moe ten hebben bij elk bericht dat van dit heemraadschap uitging. In elk geval is ons perio diek - toen nog de Chronyke geheten - lange tijd gesierd geweest met dit wapen. Het wapen voor het Heemraadschap De Eilandspolder is rond 1970 ontworpen door de mr. Gerlof Auke Bontekoe (1900-1988), oud burgemeester van de gemeenten Sleen en Oost- steil ingerwerf. Hij was ook de ontwerper van de nieuwe wapens van Graft-De Rijp en de Schermer. Dhr. Bontekoe was niet zomaar gekozen, want hij had reeds honderden wapens ontworpen. De officiële beschrijving (blazoene- ring) van het wapen luidt: DoorsnedenI gedeeld; a in sabel een klok van goud; b in goud een geldbuidel van sabel, dichtge bonden van keel; II in keel een zeilende driemas ter van goud; een golvende zoom van azuur. Het schild gedekt met gouden kroon van drie bladen en twee parels. De heraldische kleuren sabel, keel en azuur zijn respectievelijk zwart, rood en blauw. De klok in het zwarte veld herinnert aan de klokken- dieven en de langslapers van Schermerhorn en Grootschermer. De dichtgebonden geldbuidel staat symbool voor de talrijke zeevarende bui dels' binnen de Eilandspolder, waarvan er nog enige bestaan. De driemaster herinnert aan de scheepvaart, ooit een grote bron van bestaan. Dit alles omzoomd door een golvende blauwe rand als duiding dat het om een eiland gaat. De laatste kleur lijkt logisch gekozen, immers water wordt in blauw gedacht, doch heraldisch gezien moeten contacten van kleuren en metalen (zilver en goud) gescheiden blijven en zich afwisselen. Een zilveren zoom zou, heraldisch gezien, beter zijn geweest. Duidelijk is hier gekozen voor de herkenbaarheid, hetgeen ook is geaccepteerd door de Hoge Raad van de Adel. Het wapen was maar een kort leven be schoren, weinig bewoners in de dorpen rond de Eilandspolder kennen het nog. In 1976 werd de Eilandspolder onderdeel van het nieuwe, grote waterschap 1 Het Lange RondEvenals de tuinders verdween ook het wapen uit de polder. 100

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 104