jaren, het is nu bijna niet meer voor te stellen. Maar ook die bank veranderde. In de jaren '70 werd het Rabobank, en vooral de laatste jaren verdwijnen alle filialen uit de dorpen. Ik bleef in De Rijp wonen en werd raadslid van de in 1970 samengevoegde gemeente Graft-De Rijp, van 1970 tot 1982 was ik raadslid, maar kan me eigenlijk niet meer herin neren of er vaak over de verkaveling gesproken werd in de raadsvergaderingen.Wel weet ik dat er in de jaren '70 en '80 verschillende discussie- en voorlichtingsavonden waren over de ruilverkaveling. Gaandeweg kwam er meer land in handen van Staatsbosbeheer en het Landschap Noord- Holland. Sommige delen van de polder werden beheersgebieden, andere randgebieden. De gebruikers van de grond, meest boeren, kregen te maken met beperkende maatregelen en een beheersvergoeding. Het werd een natuurgebied, waarin het open landschap en de vogelstand het beleid bepaalden. Veel tuinders twijfelen echter of de vogels nu werkelijk beter af zijn met de situatie anno 2016. Mijn vader verkocht zijn land dus aan Staatsbosbeheer, die zou het verder beheren door er grasland van te maken en te verhuren aan een boer of het land zelf gaan onderhouden. Dat laatste is niet gelukt. Veel landerijen verruigen en als ik nu door de Eilandspolder vaar, zijn veel slootjes aan het dichtslibben, daar loopt mijn bootje al snel vast. Die boeren en tuinders van vroeger hielden de sloten op diepte, die wilden graag bagger op hun land en ze zorgden er wel voor dat het water bevaarbaar bleef. Het land is er na vertrek van de tuinders, zeker in het oostelijk, deel niet beter op gewor den. Ik vrees ook dat er meer boeren gaan verdwijnen, en wat gebeurt er dan met het on derhoud? Hoe ziet de Eilandspolder er over 10 of 20 jaar uit? Ik ben zelf niet optimistisch, maar we zullen zien." Jan Twint, december 2015 99

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2016 | | pagina 103