ren in twee onbeduidende, naast elkaar gelegen dorpjes, ze al jaren een doorn in het oog. Hoe dan ook, het burgemeester schap werd samengevoegd, met als ge volg dat Haitsma Muiier het dus druk(ker) kreeg. De Rijp telde in die tijd een dikke 1500 zielen, maar met Graft, de Graftdijken en Noordeinde, verdubbelde dat aantal zomaar. Misschien waren het 'tropenjaren', maar voor hetzelfde geld ging het allemaal 'van zelf'. Onbekend is daarom ook zijn reden van vertrek in 1880 (ook weer na eervol ontslag) naar het Achterhoekse Lochem. Dat hij het daar naar zijn zin heeft gehad is wel zeker; maar liefst 34 jaar zou hij er burgemeester blijven. Als eerbetoon werd er daar een straat naar hem vernoemd, en een herdenkingsbankje opgericht. Op 24 september 1921 overleed hij aldaar. maar nadat zij al op 38-jarige leeftijd over leed, hertrouwde hij Geertruida de Vries. Hoogstwaarschijnlijk woonden ze aan de Rechtestraat, daar waar de groentewinkel van Brouwer gevestigd was. Blijkbaar had Appel zijn ogen en oren goed opengehouden al die jaren dat hij deel uit maakte van het bestuurlijk apparaat, want langzamerhand nam hij het roer over en was hij al snel - ondanks de gemeenteraad - de enige kapitein op binnenvaartschip'De Graft en De Rijp'. Het Rijper Nieuws - en Advertentieblad van blikte in de editie van 14 november 1931 te rug op de periode Appel, en verwoordde het als volgt: "Hij diendeof liever, regeerde de gemeente en haar inwoners vrijwel soe verein. Man van onbetwiste bekwaamheid was hier de meest invloedrijke persoon ge worden..." Simon Appel (1880-1899) Al in 1851, tijdens het bewind van bur gemeester Reijer Groot, komen we als gemeentesecretaris Simon Appel tegen. Zoals gezegd, was het min of meer gebrui kelijk dat de secretaris de burgemeester opvolgde. Toch moest Appel deze baan drie keer aan zijn neus voorbij zien gaan. Naar de reden kunnen we alleen maar gis sen. Misschien vond men hem niet com petent, of misschien werden er wel (vuile) politieke spelletjes gespeeld. Hoe dan ook, "driemaal is scheepsrecht", moet Simon Appel gedacht hebben met zijn aantreden op 17 april 1880. Hij werd in De Rijp geboren op 26 mei 1826 uit Klaas Appel en Geertje Boonacker. Weer die naam Boonacker. Het geeft al een beet je aan waar zijn wieg stond. In ieder geval niet in een tochtig krotje op de Buurtjes, zoveel is zeker. Hij trouwde in 1849 niet Geertje Oud, Simon Appel in 1871 8 W

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 9