Corver, die met een leeftijdsverschil van ruim 23 jaar, kennelijk wel van een groen blaadje hield. De Rijp bleek al snel te klein voor de ambities van de jonge burgemees ter, want al in mei 1872 werd hij - na eervol ontslag - door de Rijpers uitgezwaaid om in Breukelen een nieuw avontuur te begin nen. Daar heeft hij nog een ambtstermijn van tien jaar vol gemaakt en had er een aandeel in een baksteenfabriek. Oud werd hij overigens niet. Toen hij in oktober 1897 stierf in het Zuid-Afrikaanse Pretoria, was hij nog maar 52. Tjepke Haitsma Mulier (1872-1880) Al zou je het op het eerste gezicht niet zeggen, maar de opvolger van Collard had ook een Franse achtergrond: Tjepke Haits ma Mulier. Natuurlijk niet de voornaam en de eerste naam, maar Mulier (spreek uit Muljé) is zonder enige twijfel van Franse origine. De andere twee namen kennen hun oorsprong in Friesland, en dat klopt ook wel. Haitsma Mulier werd geboren in Bolsward, op 27 februari 1847. De precieze installatiedatum was 1 juli 1872, en een krap jaar later ging hij even terug naar Bolsward om daar Elisabeth de Kok te trouwen. Het bevolkingsregis ter zegt dat het paar aan Rechtestraat 235 gaat wonen. Het is de voormalige woning van burgemeester Collard, maar waar dat was, blijft onduidelijk. De huisnummering is dusdanig veranderd, dat het nagenoeg niet meer te herleiden valt. Er worden drie kinderen geboren, maar daar houdt zijn geluk wel een beetje op. Zijn eerste vrouw overleed al op dertigjarige leeftijd, terwijl ijn volgende vrouw, Gijsberte Guillelmine de Wit, hetzelfde lot onderging. Alleen chtgenote nummer drie, Gerardina Hen- drika Gallée, wist hém te overleven. Anders dan zijn voorgangers kreeg Haits ma Mulier er een opdracht bij: in 1873 werd hij ook burgemeester van het naburige Graft. Daar zwaaide al sinds jaar en dag burgemeester Bouwen Geel de scepter, aar deze had zijn hand overspeeld in een 'vies zaakje', waarbij veel geld weg was. In juni 1874 moest Geel voor het gerecht erschijnen, waar hij werd beschuldigd van verschillende valschheden'. Het resulteerde voor hem in 'negen maanden cellulaire ge vangenisstraf en verscheidene geldboeten' En dus niet alleen een exit voor hem, maar ok voor een autonoom burgemeester- chap voor Graft. 1921. Burgemeester Haitsma Mulier zittendmet ?nkele familieleden Misschien waren de malversaties van bur gemeester Geel voor de Kroon net het zetje dat men nodig had. Wellicht was het feit dat er twee aparte burgemeesters wa- 7

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 8