kranten bekijken uit die tijd, dan wordt de burgemeester niet genoemd in huis-tuin- en-keuken-dingetjes. Van burgemeester zijn werd je niet rijk, en Reijer Groot zat naar verluid in de wol- Na vijfjaar hield hij het voor gezien, waar schijnlijk om lid te worden van de Provin ciale Staten van Noord-Holland, dit ge- lOnlnkl 7. M meente handel en hij wordt - net als alle burgemeesters toen - veel in verband gebracht met de Maat schappij tot Bevordering van de Nijverheid. De statuten van 'de Mij'werden nogal eens gewijzigd en dat leverde kran tenberichtjes op met haast onbegrijpelijke ambtelijke taal. Zijne Majesteit heeft aan den heer Reijer GrootBurgemeester der gemeente Rijp zoo voor zich zeiven, in die hoedanigheid, als namens de overige vennooten, daartoe krachtens notariële acten behoorlijk gema tigd, overleggende eene notarieel gepas seerde acte van wijziging van de statuten de Maatschappij ter Bevordering van de Nijver heid Zoals ik al schreef: een hele prestatie om het van winkelier tot burgemeester te schoppen, al was het alleen maar om dit soort taal te begrijpen. heeft benoemd tot burgemeester der ge Rijp F. H. van Bommel F.H. van Bommel (1865-1870) Op 15 maart 1865 overleed burgemeester Groot, maar vreemd genoeg werd hij niet opgevolgd door zijn toenmalige secretaris Simon Appel. Wie dat besliste? Misschien de gemeenteraad, maar waarschijnlijker is een hooggeplaatste figuur rond de toen malige koning. Vanuit de Kroon zette men er vaart achter, want al op 27 april 1865 werd F.H. van Bommel door Z.M Willem zelf, tot eerste burger van De Rijp be noemd. Over deze Van Bommel is weinig terug te vinden. F. H. staat voor Frederik Hendrik en hij werd op 7 januari 1832 ge boren in Edam. Hij was gehuwd met Maria Gerarda Zoutman Brugman. De Rotterdamsche courant van 28 april 1865 tuige een advertentie in de Purmerender Courant waarin de notabelen van De Rijp, de Beemster en de Schermer hem aanbe velen voor deze functie. Dat was in 1869, en we kunnen er gevoegelijk van uitgaan dat dit hem is gelukt (en dat het kennelijk niet te combineren viel met zijn baan als burgervader). Een jaar later werd hem op eigen verzoek (eervol) ontslag verleend, en vertrok hij uit het Rijpse. Later werd hij toch weer burgemeester, deze keer in Edam-Volendam. Hier overleed hij ook op 29 november 1882. Hij ligt begraven op de algemene begraafplaats Edam. P.L.A. Collard (1870-1872) Was er over burgemeester Van Bommel weinig bekend, zijn opvolger, de heer P.L.A. Collard, deed wat dat betreft niet veel voor hem onder. Petrus Lodewijk Albertus Col lard, geboren in 1845 te Assen, was een soort tussenpaus. En niet te verwarren met de Collard met de zelfde initialen die in Nederlands-lndië (met harde hand) de lo kale bevolking onder de duim probeerde te krijgen. Collard klinkt een beetje Frans, en gezien de oorsprong van deze familie - het Belgische (Franstalige) Luik - klopt dat ook wel. Ook nog een jong ventje, want toen hij op 9 november 1870 werd hij be noemd, was hij nog maar net 25 jaar oud. Hij was getrouwd met de Zaanse Geertje 6 1i ULxiftstcrieie Beslatten

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 7