Een schout en een burgemeester dus, en alle twee vóór dat Klaas de Wit op het Rij per pluche plaatsnam. Het leverde onder getekende behoorlijk wat (schrap)werk op om het verhaal weer kloppend te krijgen. Klaas de Wit (1818-1850) CORNELIS BOONACKER (1806-I813) Die kwamen we hierboven dus al even te gen. Wie was deze man...? Behalve zijn dood in i8i4zijn er nog wel een paar feitjes over hem bekend. Hij werd ge boren te Nieuwe Niedorp op 10 november 1753/ en vestigde zich in de Rechtestraat, in Huis 54 (onmogelijk te herleiden naar nu, maar vermoedelijk rond het huidige café Oudejans). In 1779 op zijn zesentwintigste, werd hij in De Rijp aangesteld als 'gaarder der Gemeenlandsmiddelen' (innen Klaas de Wit was dus niet de eerste, niet de tweede, maar waarschijnlijk de derde burgemeester van De Rijp. Boon, Bek, De Wit, Boonacker, Van Hoolwerff, allemaal familienamen die toentertijd veel invloed hadden, dus dat deze De Wit burgemees ter of schout werd, was niet echt vreemd. Hij werd geboren te De Rijp op 9 oktober 1792, en nadat hij in 1821 trouwde metTrijn- tje van Hoolwerff, betrokken ze een huis aan het Oosteinde van De Rijp. In de Opregte Haarlemsche Courant van 17 mei 1850 valt te lezen dat hij is overle- van pachten en tollen). Kennelijk deed hij dit naar behoren, want op 1 maart 1806 werd hij aangesteld als burgemeester van De Rijp. Een Fransgezind heerschap dus, anders had hij deze post nooit gekregen. Overigens past ook deze datum weer in het plaatje dat hij het stokje van Jan Heinis overgenomen moet hebben. In 1813 is hij burgemeester af, en gaat hij weer terug naar zijn oude baan, die deze keer omschreven wordt als: 'Ontvanger der indirecte belastingen'. Daarnaast is hij ook waagmeester/weger te De Rijp. Het jaartal 1813 is opvallend, want het komt overeen met de nederlaag van Na poleon, die het einde van de Franse tijd inluidde. Men was behoorlijk klaar met de Fransen, dus misschien is het een wonder dat hij er nog baantjes als waagmeester en ontvanger aan overhield en niet besmeurd met pek en veren het dorp was uitgejaagd. Waarschijnlijk had dit met zijn achternaam te maken, waarover straks meer. Heden morgen werd ik met mijne Kinderen en Behuwd-Zoon in diepen rouw gedompelddoor liet afster-1 ven van mijn* dierbaren en onvergetelijken Echtgenoot, den Heer KLAAS uk WIT, in den ouderdom van ruim zes en vijftig jaren. Hij was 82 jaren Burgemeester de zer Gemeente in vele maatschappelijke betrekkingen nuttig. Dijkgraaf van de Starnmeer en door velen ge acht en bemind. T. van HOOLWERFF, Rijp, 15 Mei 1850. Wed. K. de Wit. 1850. Einde burgemeesterschap voor Klaas de Wit den, en ook dat hij 32 jaar zijn ambt heeft uitgeoefend. Hij was nog maar 56, en als we daar die 32 jaar van aftrekken zien we dat hij al op zijn 24ste burgemeester was. Een rondje over de digitale snelweg leert dat hij bijgeschreven kan worden in de annalen als jongste burgemeester van Nederland ooit..! Hij zal ongetwijfeld een zeer bekwaam man zijn geweest, maar zo als eerder opgemerkt: wellicht heeft ook hier zijn achternaam hem een beetje op weg geholpen. Overigens is er vandaag de dag nog steeds een bewijs terug te vinden van zijn bewind in De Rijp, nl. de sluis. In de noorder sluiswand zit een gedenksteen met de volgende tekst: '1849 Onder het be stuur van den Heer K. de Witburgemeester, en R. Groot, en C. Jantjes Pz., Assessoren de-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 5