Uit de pen van Peter Eggers Hoe bijzonder kan een tentoonstelling zijn? Het overkomt een ieder wel eens, je bent al lang naar iets op zoek en als je het dan niet kunt vinden, dan laat jet het erbij. Maar soms, na een lange tijd vind je het toch, en wel op een plek waar je het niet zou vermoeden. Zoiets overkwam mij twee jaar geleden toen ik naar het museum In't Houten Huis ging voor de tentoonstelling "Bijzondere verzamelingen bijeen vergaard". In mijn geval was het ook wel heel bijzon der wat ik daar aantrof, vandaar dit relaas. Wat was het geval? We gaan terug naar de schaatswinter van 1996/97. Toen het ijs sterk genoeg was om er zonder gevaar overheen te kunnen, ging ik op schervenverkenning de Eilands polder in. Dit deed ik al jaren bij iedere gelegenheid die zich voordeed, om zo op een makke lijke manier al schaatsend de slootkantjes 'na te lopen' op zoek naar oude scherven. Uit ervaring weet ik dat je bij Graft en De Rijp m.n. i7e en i8e eeuwse scherven kan vinden, en dat verder naar het noorden, langs de Gouw en de zijslootjes, de kans groter is op ouder aardewerk uit de 11e - i2e eeuw. Ter hoogte van Grootschermer zag ik in een slootkantje wat kogelpotscherven uit de bagger steken. Maar nog interessanter, door het heldere ijs zag ik dat de slootbo dem bezaaid was met kogelpot - en an dere scherven. Eind maart toen het ijs uit de sloot was, ben ik er met de boot heengegaan en heb alle scherven die ik uit het koude water van de bodem kon halen, mee naar huis gebracht. Het waren overwegend kogelpotscherven, maar toch ook wat scherven van duurder, geïmporteerd aardewerk m.n. uit Anden- ne (Wallonië Maasvallei). Ook zat er een bodem van een grote pot tussen, naar mijn idee was het Pingsdorf aardewerk (omge ving Keulen). Na schoonmaken, drogen, sorteren en pas- 51

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 52