Nieuw boek in de museumbibliotheek Alkmaar, stad en regio Alkmaar en omgeving in de Late Middeleeuwen en Vroegmo derne Tijd (deel XII van de Alkmaarse Historische Reeks) De onderwerpen van de opstellen lopen nogal uiteen, maar plaats en tijd is gemeenschappelijk. Dit deel XII bestrijkt een vrij lange periode: er is een artikel over de middeleeuwen, vier artikelen betreffend de vroeg moderne tijd en twee artikelen over de negentiende eeuw. De thematiek van de studies is heel verschillend: de eer- s ALKMAAR, STAD EN REGIO ste gaat over de middeleeuwse rechts- en institutionele geschiedenis, dan volgen bijdragen op het terrein van de financiële en economische geschiedenis, van de historische geografie en van de geschie denis van de techniek. De agrarische geschiedenis is eveneens vertegenwoordigd en ten slotte de medische geschiedenis. In de redactie heeft een wisseling plaatsgevonden. Twee onderzoekers, dhr. Peter Bitter, stadsarcheoloog gemeente Alkmaar en dhr. Diederik Aten, wetenschapshistoricus verbonden aan het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwar tier zullen deel gaan uitmaken van de redactie van deze historische reeks. Nieuw boek in de museumwinkel - Het Westfriese erf op 't hek staat open Westfriesland beschreven en gezien door de twee Westfrieslandkenners, J.Th. Balk (au teur) en Wijndel J.G. Jongens (fotograaf). Met een warm hart voor wat landschappelijk schoon en cultureel waardevol is in dit ge west, en met bezorgdheid ten aanzien van sommige aspecten van de vele en snelle ver anderingen die de nieuwe tijd met zich meebrengt. Zo is schaalvergroting aan de orde van de dag, vaak ten koste van de harmonie tussen oud en nieuw. Wijndel Jongens laat echter een opmerkelijk gaaf Westfriesland zien met paardenbloemen in de weilanden en het bonte mozaïek van akkers met bloeiende bollen. Daartussen de oude piramidevormige stolpen die zulk een opmerkelijk accent verlenen aan het landschapsbeeld. Hij is een begaafd waarnemer van details, natuur en sfeer: van het hek zelf, van een fraaie deur- of raampartij, een gemet selde ronde schoorsteen, gevels en interieurs, een bocht in de weg of dijk. Gesteund door de tekst noopt dit alles tot zelf zien, zelf ontdekken van wat uit het verleden aan ons is doorgegeven. Voor 7,50 te koop in de museumwinkel. ht't W« vfrit ïc erf'op 49 Bsn Alkmaar en omgeving in de Late Middeleeuwen en Vroegmoderne Tijd -

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 50