Waren er geen broers of zusters om inlichtin gen aan te vragen? Mijn vader was enig kind. Wat ik weet, heb ik van mijn moeder gehoord. Naarmate ik ouder werd begon ik het steeds meer te betreuren dat ik weinig van mijn vader wist en daarom vond ik dat ik mijn kinde ren niet met allerlei vragen moest opzade len als ik er niet meer zou zijn. en andere verhalen over De Rijp verteld door Dan is het verbazingwekkend dat u zich nog zoveel weet te herinneren. Want u beschrijft veel gebeurtenissen en toestanden van De Rijp al vanaf de 30-er jaren! Ik heb inderdaad vrij veel kleine scherf jes van herinnering in mijn geheugen op geslagen. Die laten zich dan wel weer tot meer herinneringen herleiden, waarbij dan vaak ook ineens namen weer spon taan naar boven komen. Ik vind het dan ook heel leuk als ik hoor dat er mensen zijn, die met mijn eerste boekje Langs de deur in de hand de route gaan wandelen, die ik beschreef vanaf de Beemsterbrug. Ze kunnen dan zien wat er in zo'n kleine 80 jaar veranderd is. Ik hoorde dat veel oudere mensen die een jeugdrelatie met De Rijp hebben erg van uw verhalen genieten, omdat ze weer zoveel herkennen. Voor mij is dat een aardige bijkomstig heid, want ik had nooit de bedoeling dat mijn verhalen gepubliceerd zouden wor den. Doordat een vriend er op aandrong, die ook praktisch wist hoe je dat moest doen, heb ik toen mijn verhalen in boek vorm overgebracht. Het is ook de oorzaak geworden van mijn verdere schrijfsels, die dan over van alles gaan en niet meer over De Rijp alleen. Veel meer oudere mensen zouden hun herinneringen aan vroeger moeten op schrijven, vind ik. Dat geeft pas een beeld van hoe het leven ettelijke jaren geleden was. Voor jongeren kan dat eye-openende informatie geven. Het is ook een facet van historiebeschrijving, dat ik van groot be lang vind voor het nageslacht. We kennen vaak alleen maar de opvallende gebeurte nissen uit de geschiedenis, zoals de 80-jari- ge oorlog, of Napoleon, maar hoe mensen in die tijd zich staande moesten houden lezen we zelden. Hooguit uit een enkele brief weten we dat. Ik heb begrepen dat u ook veel literatuur uit vroeger jaren hebt hertaald, zoals u dat noemt. Dat is weer een ander verhaal. Ook van uit mijn jeugd herinnerde ik mij hoe een boek als Ferdinand Huyck van Jacob van 45 Langs de deur JSf 1 Hans Keuning

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 46