Jan Bout tig ïgepast. /oorma- tgemet- al geldt nen. e activi- i/Vonen". berg archief uws- en Verkerk. ?n Peter ic Berk- Het Oevre Posthume van Hans Keuning bevat een vijftigtal UKV's (Ultra Korte Verhaaltjes). Jeugdherinneringen die hij zelf omschrijft als blaadjes die in de herfst van een boom vallen'. De redactie van de Kroniek raapte ze op, plaatste ze op onze website en wil er elke keer een of twee in dit periodiek zetten. n het tweede huis ten westen van de Lu therse Kerk in De Rijp, waar een zwaan als windwijzer op stond, woonde het kinder loze echtpaar Bout. Aan de straat lag de galanteriewinkel, die door de vrouw van Bout gedreven werd. Haar echtgenoot Jan was een wat gedron gen kleine man, die nooit in de winkel kwam, omdat hij, denk ik, ook totaal geen kaas gegeten had van wat zijn vrouw er ter verkoop aanbood. Hij was altijd gehuld in manchester werkmanskleding en dat paste ook beter bij het werk dat hij deed, want Jan Bout was, zoals zovelen in De Rijp en Graft, tuinder. Zijn bedrijf, hoewel dat woord wat overdreven is, lag aan de overkant van de Eerste Sloot, vlak achter het huis waar wij woonden. Daar lagen twee tuindersbedrijven. Links dat van Bout en rechts dat van Jan Maarsse. Maarsse kweekte in zijn kassen voor die tijd wat meer uitzonderlijke dingen, zoals tomaten en courchettes, maar ook bloemen. In de tweede helft van de oorlog, vanaf 1943, werd Jan Bout voor ons een belang rijke bron van informatie, want mijn vader had het hele grasgazon omgespit, zodat we er groenten op konden kweken. Bout leverde niet alleen zaad en kleine stek jes, die we nodig hadden, maar gaf ook aanwijzingen hoe te handelen. Geregeld kwam hij de poort door naar onze tuin. Een wereld van ervaring sprak uit zijn adviezen. Je moest geen slazaad uit zetten na de langste dag, want die sla zou gegaran deerd doorschieten. En om elke 14 dagen maar een klein beetje zaad uit te strooien, omdat anders alle sla tegelijk klaar zou zijn. Zodra de bloemvorming in de bloemkool begon, moesten de buitenste bladen daar overheen geknakt worden om te zorgen dat de kool mooi wit zou blijven. Met Jan Bout kwamen we zo de moeilijke oorlogstijd door. Hans Keuning 42 \4ffffftt y V fiff Tiff* T7 j/i r

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 43