ige: "de Carno" (hier overigens met een 'c' is dus de werkelijke reden van de bijnaam. Ook Willem Woestenburg kon desge vraagd de reden van de bijnaam niet ver klaren. Hij wist nog wel te vertellen dat a het afval van dit product naar het land van Evert Beumer aan de Gouw ging. Deze ge bruikte het om de rietschoot te dempen, en zodoende landwinning te plegen. Vol- in Beemster melkfabriek "De Tijd" was de feitelijke gaarkeuken, en De Nieuwe Beem ster slechts een distributiepunt. Met de deelname van De Rijp en Graft na 1 janu ari 1945 steeg het aantal gebruikers van de gaarkeuken tot 2952. P Verloop na de oorlog C>^ u gens Willem ruik je de bouillon nu nog als Na het einde van de Tweede Wereldoorlog je in de rietschoot gaat poeren. werden de Duitse eigendomsrechten ui- De Centrale Keuken O v/V weraen ae uuitse eigendomsrechten teraard nietig verklaard, en kwamen deze opnieuw terecht bij "N.V. De Nieuwe Beem ster". Of met de dood van procuratiehou der De Kadt ook de bemoeienissen van Onderzoek wees uit dat behalve als melk- deze familie met de fabriek waren beëin- fabriek het gebouw in de oorlogsjaren nog een andere functie heeft gehad. In een artikel uit 1990 in "Een Nieuwe Chronyke schreef dhr. Jan Oldenburg dat in septem ber/oktober 1944 De Rijp nog steeds geen gaarkeuken had. In latere berichten in o.a. de Noordhollandsche Courant, stond aan gegeven dat "De Nieuwe Beemster" in het laatste oorlogsjaar de plek van de Rijper gaarkeuken was. Hoe zat dat nu met de voorgeschiedenis van de Centrale Keuken in De Rijp? Hier onder een citaat uit een verslag van de re devoering van burgemeester J. Dalenberg tijdens een feestelijke liquiditeitsvergade ring van de Centrale Keuken in "Het Hee- renhuis"te Beemster in 1946. Hierbij kwam ter sprake: "Hoe de heeren De Boer en Kastelein een Centrale Keuken wilden inrichten en hoe "De Nieuwe Beemster" al moest worden verbouwd. Het bleek niet echter niet zoo eenvoudig te zijn en na besprekingen met een flink aantal personen, werd besloten, in contact te treden met de Beemster Keuken. Spr. spreekt zijn waardering uit voor de me dewerking etc" Met andere woorden: de Centrale Keuken digd, is niet bekend. Kennelijk niet, want de naar hen vernoemde tubes koffieroom werden er weer (of nog steeds) gemaakt. Maar nu deze ook werden geëxporteerd, en vond men Holland Trading' nu een sterkere handelsnaam. Ondanks dit zakte de verkoop uiteindelijk in, en daarmee dus ook de productie. Personeel en de productie Of de fabriek een echt belangrijke werk gever is geweest voor De Rijp en omge ving, is een kwestie van hoe je 'belangrijk' definieert. Oud fotomateriaal laat zien dat er vóór de Tweede Wereldoorlog, inclusief kantoorpersoneel, zo'n tien personeelsle den waren. Het bevolkingsregister laat veel -vooral Friese-'zuivelarbeiders' zien, maar met meerdere fabrieken in de omgeving is het niet gezegd dat deze allemaal aan de Tuingracht werkten. In een advertentie in het Rijper Nieuws- en Advertentieblad uit 1927 worden 'flinke jongens' van boven de veertien opgeroepen zich te melden op het kantoor van de fabriek. 39 ninfin \/nrl/l^^rrJ nr» l/\A/^mnr\ r\-rr\ e

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 40