BOUW VAN DE (HUIDIGE) FABRIEK Zoals gezegd was de fabriek onderdeel van de "Condensed Milk Company of Hol land". Na in 1936 nog het 40-jarig bestaan te hebben gevierd, parallel lopend met het jubileum van toenmalig directeur S. de Kadt, kondigde deze op 5 augustus 1939 aan dat de DEKA-melkfabrieken zou den gaan sluiten. Alleen de vestigingen in Heerhugowaard en De Rijp bleven open. De reden van de sluiting werd uitvoerig beschreven in een artikel van de Alkmaar- sche Courant op 5 augustus van dat jaar. In het krantenartikel wordt gesproken van moeilijke economische tijden, felle con currentie en exportbelemmeringen in een roerig Europa, vol dreiging. Om de fabriek draaiende te kunnen houden moest er worden uitgekeken naar de vervaardiging van andere producten, en uiteraard ook naar afzetmogelijkheden daarvan. De eerste steen Zowel de oude fabriek als het pand van Van Aken gaan tegen de vlakte, en Rijper aannemer Otte Hamstra wordt de bouw van de nieuwe fabriek gegund. Op 29 mei 1941 wordt voor de nieuwe fabriek van de N.V. Fabriek van Melkproducten "De Nieuwe Beemster"de eerste steen gelegd door mevrouw Sonja Rita de Kadt-Swaap (8/10/1919). Zij was de echtgenote van pro curatiehouder Louis de Kadt (13/05/1913), die kort na de verzelfstandiging in die functie was benoemd, en woonachtig was in Schoorl. Met de familie De Kadt liep het overigens niet goed af; omdat zij van Joodse komaf waren, was ook voor hen de Jodenvervolging onherroepelijk. Zowel Louis als Sonja werden geïnterneerd in kamp Schoorl, en vonden daarna, in au gustus 1942, de dood in vernietigingskamp Auschwitz. De oorlogsjaren Deze jaren gingen ook niet ongemerkt voorbij aan de fabriek. In 1942 kwam de fabriek in handen van de Duitse bezetter, dit op grond van een verordening tot ver wijdering van Joden uit het bedrijfsleven. In korte tijd wisselden diverse 'eigenaren' elkaar af, maar Pleun Middelkoop wist van geen wijken. In het begin van dit artikel repte ik al over de herkomst van de bijnaam van de fa briek, en die heeft te maken met een van deze overnames en het bijbehorende productieproces. In die tijd werd, als on derdeel van de Carno Bouillonfabriek (ge vestigd in Amsterdam en Zandvoort), we derom een nieuw product toegevoegd, nl. jusblokjes. De productie hiervan ging door de stank overlast gepaard met nogal wat klachten. Dit, het geklaag van om wonenden, het praten daarover en het wijzen naar de schuld- SMM eze stoer) vv/erd Qermeteeld door; I fleur. C/orjo L. de Kadt, JI Tulei ISA I H 11 .i

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 39