De Tuingracht met het later ge sloopte pand van Van Aken Jaren dertig. februari 1927 vermeldde dat de oude fa briek in liquidatie ging en dat SJ. de Vries 'de fabriek en al haar toebehooren voor 75.000 gulden overnam'. Deze zelfde Sjoerd Jan de Vries richtte nog dat jaar "De Nieuwe Beemster"op en werd zelf directeur. Bij de oprichting bedraagt het maatschappelijk kapitaal van de on derneming 50.000 gulden. Doelstelling is de fabricage van, en handel in melk en bijproducten die uitsluitend melkvetbe standdelen mogen bevatten. Reeds op 26 oktober 1927 verkoopt De Vries de fabriek met schuur en erf, inclu sief de inventaris aan de 'N.V. Fabriek van Melkproducten De Nieuwe Beemster'. De inventaris bestaat o.a. uit een oude stoom machine met vliegwiel; een bevestiging van een eerdere veronderstelling. Waar schijnlijk - maar dit heeft ondergetekende niet kunnen staven - verschijnt in dit sta dium de familie De Kadt ten tonele, en lijft de fabriek in als filiaal van een melkfabriek in Alkmaar. De al eerder genoemde Pleun Middelkoop wordt op 1 september 1927 adjunct-directeur van de vestiging in De Rijp. Getuige het bevolkingsregis ter ingeschreven als "Dir. zuivelfa briek- Tuinbuurt No. 402". Op 24 juli 1929 stopt Sjoerd Jan de Vries als direc teur en vertrekt uit De Rijp naar Schagen om daar directeur van een melkfabriek te worden, Pleun Middelkoop volgt hem op. Deze Middelkoop was een belangrijke figuur binnen de fabriek. Misschien zag hij e.e.a. al aankomen, want de aankoop in 1935 van het belendende pand, (in) ei gendom van gemeenteopzichter Arie van Aken, maakte dat de plannen - in ieder ge val wat ruimte betreft - beter verwezenlijkt konden worden Het betekende wel dat dit fraaie pand rechts van de fabriek diende te worden afgebroken. Verder op deze foto is een glop te zien van een in 1939 afgebroken woning. Het pakhuis ernaast (gesloopt in 2012) is niet geheel in goede staat, en ver moedelijk, gezien de aanwezigheid van melkbussen (net onder de dakgoot), als dependance van de melkfabriek in ge bruik. Vervolgens een pakhuis/paardenstal en een kapperszaak. Dleun Middelkoop in 1940 37

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 38