hulpkrachten, konden m.b.t. beide vragen geen uitsluitsel geven. Gaandeweg dit artikel zal blijken dat een andere omstandigheid naar de oorsprong van die naam heeft geleid. Eerst een stukje geschiedenis. Het ontstaan en het verdere verloop Dat de Karno niet direct deel uitmaakte van de twee filialen van Alkmaar, blijkt uit een artikel geschreven in "De Nieuwe Schouwschuit", het tijdschrift van het Histo risch Genootschap Beemster, 8e jaargang. In november 2010 nemen zij een door C. van der Oord", in 1977 geschreven verslag over. In zijn "Herinneringen over het leven op een dagfabriek",staat het volgende: "Het dog fabriekje "Arcadia" (aan de Jisper- weg nabij de Oosthui- zerweg) was gevestigd in de boerderij thans bewoond door den heer Jb. Droog. Dit bedrijf is na 1921 over geplaatst naar de Tuingracht in De Rijp waar het werkte onder de naam "De Nieuwe Beemster" Bij de Kla- terbuurt stond ook een voor die tijd zeer mo dern bed rijf van de "N.V. Hol land ia" waar alle melk ook "zoet" aange leverd werd." "De Beemstervanuit de Rechtestraat eind jaren P Een bericht in "Schuitemakers Purme- renderCourant"van 14februari 1922: Melkfabriek "N.V. De Beemster" aan de Tuingracht, was in juni 1922 een feit. "De Rijp. Aan de fa. Matser en Hamstra is Deze onderneming heeft het slechts vijf onderhandsch opgedragen het verbouwen jaar uitgehouden, voordat het werd geli- van een perceel te De Rijp tot fabriek van quideerd en verkocht. Een artikel uit het melkproducten voor de Coöperatie Nieuw- Rijper Nieuws- en Advertentieblad van 12 Leven". De 'NV Beemster', zoals sinds 1921 de officiële naam luidt, verhuisde in 1922 naar De Rijp. Naar de plek van voormalig graanpakhuis'Klaas Blaauw'. Dit pand was eigendom van de Maatschappij tot voort zetting van de N.V. De Graanhandel, voor heen C. Glazekas en Zoon N.V. te De Rijp. Op 23 februari 1922 werd de koop bezegeld door notaris C. Nolet, en de aankoopprijs bedroeg 4.000,00 gulden. Het monumentale pand, gebouwd in 1606 als kuiperij van haring- en walvisproduc ten, werd opgeofferd en tot fabriek om gebouwd. Daarnaast moest de huidige productielijn ongehinderd door kunnen draaien in de grote schuur achter het pand. Tussen de fabriek en voornoemde schuur bevond zich het ketelhuis met een lange schoorsteen (de aanwezigheid hier van duidt meestal op gebruik van stoom). 36 t

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 37