Zuivelfabriek "De Nieuwe Beemster" Omstreeks 1886 werd in Alkmaar de Condensed Milk Company of Holland opgericht. Dit was de officiële naam, maar in de wandeling werd deze fabriek veelal de 'DEKA' genoemd. Aan het hoofd hiervan stond de toonaangevende familie De Kadtwaarmee ook meteen de naam DEKA wordt verklaard: DE KAdt (staat los van de supermarktketen die we vandaag de dag kennen). De DEKA had twee filialen: één in Heerhugowaard, en één in De Rijpaan de Tuin- buurt nr. 402. De Rijper volksmond had een eigen naam voor de fabriek: 'De Karno'. Dit artikel gaat verder in op de oorsprong van deze naamde geschiedenis van de fabriek en de uiteindelijke omvorming tot woonwinkel. In mijn herinnering werd daar DEKA kof fieroom in tubes gemaakt, in de tijd van directeur Pleun Middelkoop. Het logo op de wikkel van de tubes werd voorname lijk gevormd door het woord 'DEKA' en een afbeelding van een koeienkop. Ik heb het hier over de periode eind veertiger, begin vijftiger jaren van de vorige eeuw. Beneden was de productieafdeling, bo ven de woning en het kantoor. Waar zich nu voordeur en winkel bevindt, was een inpandige hal met een steile, stenen trap die naar de voordeur van het kantoor en de bovenwoning leidde. Boven in de kamer(s) zaten ramen die gevat waren in ijzeren profielen, op hun plaats gehouden met stopverf. Niet bepaald ideaal In de winter barstte menig glas door het grote temperatuurverschil tussen binnen en buiten. Maar de vrouw des huizes, Trijn tje Middelkoop-Kouwenberg, lag daar niet wakker van. Achter het pand stonden bakken van be ton waarin de mislukte productie lag op geslagen. De tubes waren gemaakt van aluminium, en veelal nog gedeeltelijk ge vuld met room. Voor de jeugd betekende dat lekker op elkaar richten of de tube op de grond leggen en met de klomp stam pen om te kijken wie het goedje het verste weg kon laten spuiten. Net zolang totdat je werd weggestuurd. Waarom 'De Karno'? Hoewel op de noordgevel in ijzeren let ters duidelijk de naam "De Nieuwe Beem ster" was te lezen, werd, zoals gezegd in de inleiding, de fabriek door de Rijper volksmond meestal 'De Karno' genoemd. Dit woord zou in relatie kunnen staan met het werkwoord karnen. Daarbij valt te denken aan de karnton, waarmee de link naar een melkfabriek gauw gelegd is. In De Rijp waren bijnamen bijzonder populair om iets of iemand snel te kun nen plaatsen. De oorspronkelijke naam, "De Nieuwe Beemster", zou wellicht veel te lang zijn geweest en daarom zou voor de bijnaam zijn gekozen. Bovendien doet zich de vraag voor wanneer die benaming was ontstaan. Ook enkele oud-werknemers cq. DEKA TUBEROOM (GERUIMEN TIJD HOUDBAAR) 35

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 36