I er een versnapering ontving. In later jaren werd dit ritueel voortgezet in de winkel op de begane grond, omdat de verdieping toen als woning werd gebruikt. Tenslotte werd op C-360 in 1945 een huis gesloopt t.b.v. een oprijlaan voor Hermes. Jan Her mes woonde aan de overzijde van zijn zaak, waar later zijn kleinzoon Jan 'de Wol- baal'ging wonen en nu aannemersbedrijf Schuit is gevestigd. Jan Hermes stierf'in het harnas'. Op weg naar een klant verongelukte hij bij een verkeersongeval in de buurt van Opmeer. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Arie, de zoon van Jan, werd handelaar in Perzische tapijten en zoon Nico ging als verkoper werken bij zijn oom in de heren modezaak Deitmers in Purmerend. Hier mee kwam een einde aan 140 jaar opeen volgende, louter Duitse uitbaters van een manufacturierszaak in Schermerhorn. Jan A. Hermes schreef in 'De Schouw- schuit'jrg. 3, nr. 1, febr. 1938 over manufac turenzaken rondom de Beemster. Hieruit is op te maken hoe de geschiedenis van zijn voorouders eruit zag: "Overal bestaan nog oude zaken van Duit- sen oorsprong, welke in de tweede helft van de 18e eeuw hier gesticht zijn. De Duit sers kwamen als marskramers in het voor jaar en vertrokken wanneer de rogge rijp was, daar de meesten in der Hei mat' een boerderij hadden, welke bij ontstentenis van de mannen door de vrouwen werden beheerd. Ten tijde van Prins Willem V, die ge trouwd was met Wil hel mi na van Pruisen, moet het komen van Duit sers naar Nederland sterk zijn toege nomen. Een fragment van de komst van de marskramer werd vertolkt in de Beemsterrevue. Soms gebeurde het wel dat zo'n marskramer een Hollandse vrouw huwde en zich m hier blijvend vestigde, zoals later meerde ren hier hun zaken bleven drijven in winkels. De heeren, die de vrouw 'in dem groszen Vaterlande' hadden, gingen vanaf Kerstmis tot en met Vrouwendag 'nach der Heimat'. Men moet het toch wel bewonderen, hoe zij de modderwegen, regen en wind trotseer den en met een zware zak op de rug, soms wel 50 pond wegende, ver van hun vader land in een andere taal hun brood op een eerlijke manier wenschten te verdienen. Op hogere leeftijd bleven ze in Pruisen, want ze dachten toch: Dem Lande, wo meine wiege stand, 1st doch kein andres gleich Est ist mein liebes Vaterland, Und heiszt das Preuszenreich" Familie Luyt /Luijt In 1927 verhuisde manufacturier Dirk Luyt (1895-2007) en zijn vrouw Jannetje Lan- ser (1898-1983) van het Westeinde naar het Oosteinde van Schermerhorn. Dirk en Jannetje waren niet van Duitse komaf, maar kinderen van landbouwpioniers in de Haarlemmermeer. Ze hadden zich daaraan ontworsteld en waren in oktober 1926 naar het Westeinde van Schermer horn getrokken en de winkel van grutter De Schoonmaak is weer aanstaande Wij hebben een mime sorteering in VLOERZEILEN WORDEN GRATIS GELEGD Advertentie uit De Drie Meren van maart 1931 ■Hi i V-;u" ■iïaCJ ■BB F] 7^3 M Ir V LUIJT, Schermerhorn Gordijnstoffen, Karpetten en Matten, Vloerzeilen, Linoleums, Balatum. WlÊÊMÊm

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 32