Uitsnede van een kadasterkaart uit \832. In het midden de percelen C-359 en C-360. Linksboven de N.H. kerk. >1 mann Heinrich (1775-1839) en Johann Gerhard Frie- drich, kochten in 1817 het naastgelegen perceel C-359 van de erfgenamen van Remmert Jonker. Hon derdvijftig gulden werd er door deze 'koopmannen in laken' voor op tafel gelegd en meteen, zoals het goede zakenlui betaamt, weer doorverkocht aan de al eerder genoemde Johann Wübbe en Heinrich Strenger. De opvolgende firmanten Lau kwamen hier mee in beeld. De Lau's en Wübbe's waren geen onbeken den voor elkaar. Ook de familie Lau was af komstig uit Neuenkirchen. Zij werden door hun ouders van daaruit naar Nederland gehaald. Aangetrokken door redelijk suc cesvolle zakelijke omstandigheden, waren de beide Johannen naar Schermerhorn getogen. Het lijkt verwarrend twee broers met dezelfde voornaam, maar omdat naar Duits gebruik de tweede naam als roep naam gold, werden ze niet door elkaar ge haald. In Schermerhorn werd dat nog een graadje versimpeld en werden ze Jan en Gerrit genoemd. Jan kocht in juni 1820, van de weduwe van Willem Heertjes, het perceel C-360 (230 m2). en op het eerder verworven en naast liggende perceel C-359 (280 m2), verrees la ter de winkel aan het Oosteinde 10-12. Ook bleef hij in Schermerhorn actief als winke lier en koopman en verwierf verschillende onroerende goederen. Ook trad hij op als geldschieter. Gerrit bleef niet in Schermerhorn, maar vertrok naar elders. Na 1821 komt hij in de boeken niet meer voor. Het bleek dat hij huiswaarts was gekeerd, want in 1825 duikt r hij in Neuenkirchen op als zgn. doopheffer. Jan huwde eerst met Geertruij Baurichter/- Bou(w)richter en kreeg daarbij een doch ter. Na het overlijden van zijn vrouw huwde hij in 1813 met Maria Anna Schmitt, geboren rond 1782 te Marienhausen(D). De eerste en enige zoon, die hij in 1814 kreeg, noemde hij naar zijn vader Heinrich. Zij kregen daarna nog vier dochters, waarvan er drie de volle wasdom bereikten en huw den. Toen Jan in 1839 stierf, was zoon He inrich inmiddels in de zaak getreden. Deze Heinrich Lau ging samen met Franz Stren ger een maatschap aan, waarbij Heinrich vooral financieel bijdroeg en van lieverlee de ambtelijke kant ambieerde. Hij klom op van kantoorbediende naar burgemeester van Ursem (1837-1860), president van het bestuur van de polder Ursem (1839)/ waar nemend burgemeester en secretaris van Schermerhorn (1850) en vanaf 1861 notaris in De Rijp. Hij huwde met Neeltje Pieterd. Otter waarbij hij vier zoons en drie doch ters kreeg. Hij stierf op 5 oktober 1879 te De Rijp. In 1840 vroeg deze Lau, als fana tiek katholiek en in de hoedanigheid als burgemeester en woordvoerder, de bis schop om geld voor een nieuwe R.K. kerk in Schermerhorn. Dat ging niet gemakke lijk; pas in 1920 werd uiteindelijk een café met kolfbaan omgebouwd tot kerk, waar bij A.B. Hermes als commissielid opvalt, de opvolger van Lau als firmant. 28 1 O

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 29