Als we een klein sprongetje in de tijd ma ken zien we dat Johann Heinrich Wübbe en Heinrich Strenger, nakomelingen van de twee bovengenoemde pioniers, in 1832 in bezit waren van het kadastrale perceel C-359. Dit werd in 1856 omgenummerd naar C-490, en betrof een perceel van 250 m2 met huis en erf aan de noordzijde van het Oosteinde. Over deze firmant schreef J.N.A. Hermes in De Schouwschuit van oktober 1937 het volgende: Toen een ruime eeuw geleden één onzer firmanten de Beemster inging om nieuwe relaties en op het Groentje 'aan den Jisper- weg bij den landman Pieter Dirkzoon Smit en zijne gemalin Grietje Klaasje Groen nog steeds niet tot zakendoen kon komenge lukte het hem op zekere een coupon semois voor 8 stuivers per el te verkoopen. Semois gebruikte men in de vorige eeuw voor tus- schenrokken. De meeste Duitsers zijn van nature 'Kaufmann',Koopmanen dit is zeker een gave, welke moeilijk kan worden aange leerd. Waarom kocht Grietje Klaasje nu deze couponOmdat het volgens den Koopman 'so wohlfeil' was. Onze firmant, die na zijn 3-jarige dienstplicht, 'in der Heimat' naar Holland was gekomen, sprak uiteraard nog gebrekkig Hollands, en wist op dat moment geen goed bruikbaar Hollandsch woord voor 'goedkoop' en gebruikte daarvoor het Duitse 'wohlfeil', waarop de boerin eerst antwoord- de 'ik heb geen wollen feilen noodig'; doch dit misverstand werd spoedig opgelost. In den regel werden deze trage kopers later de beste klanten, want had men eenmaal het vertrouwen gewonnen, dan kon geen an der er verkoopen. De volgende reis werd aan Grietje Klaasje verkocht, een heel fijne Kaps- kant (welke tot mijn spijt nu uit de mode zijn) en aan Pieter een bos lebben. Lebben werden gebruikt voor de Kaasbereiding, en waren oorspronkelijk Kalverenmagen. Het artikel lebben wordt al lang niet meer gebruikt; want toen de frmaJ.S. Visser te Uit geest kaasstremsel in flessen in den handel bracht, was het artikel lebben voor ons prac- tisch afgedaan. Een eeuw geleden werd bijna alles op crediet geleverd, en werden de reke ningen in de regel het volgende jaar betaald of verrekend met de pluimen. Pluimen waren ganzeveeren, wantin die dagen werden door de boeren veel ganzen gehouden, welke dan door den koopman werden gekocht, om hiervan veeren beddelen te vervaardigen." Bovenstaande geeft een goed beeld hoe destijds de straathandel verliep. Niet al leen stoffen maar dus ook lebben en gan zenveren waren (ruil)handel. '/'fsnede 832. In h en C-360. f' Familie Lau In oktober 1782 kocht Johan Harmen Hein rich Lau, voor 115 gulden Oosteinde 9 van Pieter Volkjes de Oude, maar daar bleef het, wat vastgoed betrof, niet bij. Nazaten van hem, de broers Johann Her- 1 M Mattheus Lau, geschilderd door Jopie Roosenburg-Goudriaan r

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 28