We kennen heden de toevloed van Poolse arbeiders naar het welvarende Nederland, maar tot de Tweede Wereldoorlog was er al eeuwen een gang van onze oosterburen naar het rijke Holland. Het ging vaak om seizoensgebonden landarbeid vanuit de Duitse gebieden (Hol- landgangerei), en er bleven hier ook mensen hangenDaaruit ontstonden natuurlijk ook verbintenissen, zowel in de relationele- als in de zakelijke sfeer. Dit laatste was het geval met de onderbeschreven families. De meeste Hollandgangers kwamen hier om seizoensarbeid te verrichten (hanneke- maaiers), maar er waren ook ketellappers, marskramers en zgn.' lapjespoepen'. Deze laatste was een scheldnaam voor Duitsers die met zelf geweven, gebreide of genaai de stoffen naar hier kwamen om deze aan de man, maar vooral aan de vrouw te bren gen. Er zijn meerdere van deze lapjespoe pen succesvolle verkopers gebleken, denk daarbij aan Brenninkmeyer, Brinkmann, Schlattmann, Cloppenburg, Stern, Drees- mann, Spangenberg, Goldschmeding en Sinkel. Toevalligerwijs stuitte ondergetekende op een indrukwekkend handelsmerk van Wübbe Co. uit Schermerhorn, die op 25 maart 1787 bleek te zijn opgericht. Nooit van gehoord, dus moest dat even worden nagetrokken. Het bleef niet bij Wübbe. Met hem kwamen er nog veertien Duitsers die vanuit Schermerhorn lappen en aanver wante artikelen gingen verkopen. Om dat ze nogal eens samen optraden zijn ze grofweg op te delen in drie a vier families: Wübbe, Strenger, Lau en Hermes. Lang bleven ze hun vaderland trouw, want veel geboorten, huwelijken en overlijden van onderstaande families staan niet in Nederland geregistreerd. Het is zeer aan nemelijk dat ze heen en weer bleven reizen tussen Schermerhorn en hun Heimlandal waar ze de nodige formaliteiten regelden. De ene firmant bleef in Schermerhorn en de andere was handelsreiziger, die vanuit- Schermerhorn opereerde en zijn geboor tegrond opzocht voor nieuwe handel. Opmerkelijk is dat alle Duitse opvolgers het fraaie handelsmerk van Wübbe en diens naam bleven hanteren en eren. De laatste opvolger, een niet Duitse ma- nufacturier Dirk Luijt genaamd, brak met deze traditie en gebruikte het handels merk niet meer. Het kon echter niet voor komen dat hij in het dorp soms 'Wubbe Luijt' werd genoemd, alsof men dacht dat dit zijn voornaam was. Wübbe en Strenger De eerste familie die zich als manufac turer in Schermerhorn vestigde was de uit Neuenkirchen(D) afkomstige Heinrich Bernhard Wübbe. We moeten hiervoor te rug naar 1787. Met zijn jonge compagnon en plaatsgenoot Bernhard Strenger, begon hij een bedrijfje in een huurpand aan het Oosteinde, waar precies is niet te achter halen. De naam Wübbe of Wubbe(n) komt nog redelijk veel voor in Nederland. De meeste van deze families komen oorspronkelijk ook uit Duitse gebieden en waren vrijwel allen van katholieke huize. Een echte Wübbe-nederzetting is Scher merhorn en omgeving nooit geworden en de naam komt daar tegenwoordig ook niet meer voor. Wel zijn er nog concentraties in Purmerend, Monnickendam en rond Zaan dam terug te vinden. Duitse manufacturen te Schermerhorn

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 26