Het was de taak van de volgende molenaar om er voor te zorgen dat zijn seinontvan- ger het ook had gezien, dus kon deze ook op pad om controleren of het sein gezien was. Best bewerkelijk dus, maar ja...sein- molen zijn leverde dan ook geld op. De dood van Pieter Leegwater, in 1962, maakte dat zijn vrouw Guurtje Leegwater- Turkstra het roer in 'seinenland' overnam. Vanuit het Hoogheemraadschap werd een enkele wenkbrauw gefronst, maar toen de kinderen beloofden moeder Leegwater bij te staan, werd het goed bevonden. Ze was toen al voorbij de pensioengerechtigde leeftijd, maar dat vormde voor haar geen beletsel voor om met'straffe hand'te rege ren. Zo kon er uit een omliggende polder een verzoek komen om het malen te her vatten omdat het water daar in de huizen stond. Het algemeen belang kon natuur lijk nooit onderschikt zijn aan dat van één polder, dus werden zulke verzoeken altijd vriendelijk van de hand gewezen. Ondergetekende heeft voor dit artikel me vrouw Geertje Kuijk- Leegwater geïnter viewd. De 92-jarige dochter van Pieter en Guurtje Leegwater is woonachtig in Z.O. Beemster, en nog kraakhelder. Ze kon zich, ondanks het feit dat ze al 68 jaar de Starn- meer uit was, nog precies herinneren hoe het er toen aan toeging. Zo vertelde ze: TVs het 'peil' was, hesen we de vlag. Deze zat aan een bommel(1) en werd omhoog gehesen via de rail aan de zijkant. Als hij wapperde moest iedereen binnen een half uur stoppen met malen. Maar lang niet alle molenaars deden dat. Er waren er die zich eerst nog een tijdje van de domme hielden, omdat ze de boeren in hun polder wilden matsen. In Edam zat controleur Schuitemaker. Hij reed met een autootje in de rondte om te controleren of iedereen wel ge hoor gaf aan het sein. Zo niet dan kreeg je een behoorlijke boete. Op mijn vraag hoe het seinen ging als het donker was, ver telde ze: "Eerst ging het met een grote kaars, en later met een petrolielampdie ook met de dommel omhoog ging. Dat was nog een heel gedoe, want als die lamp niet meteen goed ging branden en loefde, dan werd het glas zwart en zagen ze het sein evengoed nog niet..". Het einde van het stelsel De opkomst van de telefoon, later in de jaren zestig, bleek voor'Het Schap'geen re den het roer om te gooien. De argumenten om het niet te doen, waren niet bepaald sterk: zo kon een machinist 'in gesprek zijn' of konden 'telefoonlijnen onklaar raken door calamiteiten of sabotage'. Zoals ik al zei: niet echt overtuigend, maar er was nie mand die er verandering in kon brengen. Uiteindelijk kon alleen de tijd dat doen; het stelsel werd er genadeloos door ingehaald. In 1966/67 werd het boezemgemaal bij Het echtpaar Leegwater hijsfde vlag, jaren vijftig 22

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 23