De seinpaal van Spijkerboor In ons waterrijke gebied draaide het vroeger - en eigenlijk nog steeds - om het in de gaten houden van het waterpeil, waardoor we droge voeten houden. In een tijd zonder whatsapp, e-mail en een dekkend telefoonnet, speelde de hoofdseinmast bij Spijkerboor een cruciale rol. In Noord-Holland was voor de bescher ming tegen het water een uitgebreid stel sel van dammen, dijken en schutsluizen aangelegd. In het begin waren het de Molen G bij Schermerhom met de seinvlag in top watermolens die verantwoordelijk waren voor het waterpeil. Deze molens maalden het water uit de laaggelegen polders in de hoger gelegen vaarten. Van daaruit werd het weer geloosd op het IJ, de toenmalige Zuiderzee, het Noordzeekanaal en de Wad denzee. Bij overvloedige regenval gebeur de het wel eens dat de vaarten het water niet tijdig konden afvoeren, waardoor de laagst gelegen polders (grenzend aan deze vaarten) dreigden te overstro men en dijklichamen verzwakten. Uiter aard was dit een ongewenste situatie en moesten de molens in een groot deel van Noord-Holland direct stoppen met uitma len. Omdat deze mooi centraal lag, werd de watermolen bij Spijkerboor uitgekozen om dit sein te geven. Deze molen werd dan stilgezet, waarna men bij daglicht in de hoogste wiek een blauwe vlag plaats te. Was het nacht, dan gebruikte men een lantaarn, waarin volgens voorschrift, drie kaarsen moesten branden. Het teken werd overgenomen door molens in de directe omgeving en op deze manier ver spreidde het zich als een olievlek. Binnen de kortste keren draaide er geen wieken meer in de Schermerboezem en een ge bied van het Noordzeekanaal tot ver bo ven Alkmaar. Tot zover de theorie.... Een primitief systeem Dit seinstelsel stamde uit 1795/ en het moet gezegd dat het - om maar even in het jargon te blijven - niet echt waterdicht was. Het gebied was groot en de omstan- 19

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 20