SS BK Rijp. I zo'n 'Redt rück- 5. De iting dat nde- eien. toch e, zat b tijd lade- euse mme jrge- llicht r iets de er oge- één n de rpen chijn au gustus 1970, kwam tot stand met maar een stem verschil. In oktober 1975 werd dhr. Over de Linden aangesteld als burgemeester van Weesp, waar hij tot 1986 zou blijven. Vier jaar later is hij nog een paar jaar waarnemend burge meester van Muiden geweest. Dhr. Over de Linden leeft nog steeds en is woonachtig in Weesp. M. De Jong-Meijer (1976-1991) Sinds 1899 was er dus eindelijk weer een burgemeester die 'gewoon' opstapte en niet ten grave hoefde te worden gedragen. De reden van opstappen is onbekend, mis schien zocht Over de Linden in Weesp, dat ng toch aanzienlijk meer inwoners telt, een grotere uitdaging. Ondertussen had in Graft-De Rijp de instal latie van de nieuwe burrie op z'n zachts gezegd nogal wat voeten in de aarde. Het dorp was destijds een zgn. artikel 12-ge- meente (dat betekent dat de gemeentekas leeg was), maar dat betekende niet dat er geen animo voor de burgemeesterspost was. Maar liefst 84 kandidaten van diverse politieke pluimage reageerden. En laten mi nister De Gaay Fortman en (wederom) C.v.K. Kranenburg daar nou precies een PvdA'er uit vandaan vissen. De Telegraaf uit maart 1976 zeg hierover: "dit was nogal tegen het zere been van de overwegend op de KVP - ge oriënteerde bevolking". Iets wat gezien kan worden als de laatste uitwassen van de verzuiling die ons land toen 'teisterde'. Daar kwam nog bij dat ze 'vrouw' was. In die tijd waren er slechts zeven burgermoeders in Nederland en - ondanks dat dit ten stellig ste werd ontkent - zat men hier helemaal niet op te wachten in Graft-De Rijp, viel uit hetzelfde bericht nog op te maken. Dat het menens was, bleek tijdens haar installatie op 1 april 1976; toen loco-burge meester mevrouw Poel-Out haar de ambts keten omhing, verlieten zeven van de elf raadsleden uit protest de zaal (dus niet van wege haar vrouw-zijn, maar vanwege haar politieke kleur). Natuurlijk vond ze dit niet leuk, maar na een bestuurlijke functie van vijftien jaar in Zaan dam, had ze "behoorlijk wat eelt gekweekt", zoals ze zelf desgevraagd aangaf. Bij haar aantreden was Maartje (officieel heette ze Marianne) 'al' vijftig, en daarmee de oud ste burgemeester sinds Simon Appel. Het stroeve begin had geen gevolgen voor de rest van haar ambtsperiode. Ze kweet zich met verve aan haar taak, werd geliefd bij de inwoners, en hield het pas in 1991 voor gezien omdat ze de pensioengerechtigde leeftijd van 65 had bereikt. Voor de tweede keer op rij kon er in levende lijve afscheid genomen worden. Met het ereburgerschap op zak verliet ze de gemeente om van een welverdiend pensioen te gaan genieten. Dat duurde echter maar kort; op 29 sep tember 1996 overleed ze in Leeuwarden, waarna de begrafenis volgde in haar toen malige woonplaats Oosterlittens. 'rïïi'i 14 '•V.'IlT H 1

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 15