Hij was op en top bestuurder; de lijst van organen waar hij penningmeester, secre taris of voorzitter van was, is oneindig. Naast het burgemeesterschap had hij één grote hobby: fotograferen. Door zijn toe doen zijn er honderden foto's gemaakt en bewaard gebleven van toen De Rijp, Graft en de Graftdijken nog slapende boerenge- huchtjes waren. Op 19 februari 1966 kwam er een abrupt einde aan zijn leven als burgemeester. Tij dens een inzamelingsactie voor India werd hij onwel voor de deur van zijn huis aan het Westeinde. Later overleed hij in het zieken huis. De Rijp had sinds het opstappen van Haitsma Muiier - dus al 86 jaar - geen bur gemeester meer gehad die zijn ambtster mijn had volgemaakt. HJ. Over de Linden H J. Over de Linden (1966-1975) De plotselinge dood van burgemeester Dalenberg betekende weer een nieuwe sollicitatieperiode. Ondertussen werden de honneurs waargenomen door loco burgemeesters J.Tromp (De Rijp) en J. Schokker (Graft). Kennelijk ging dat naar tevredenheid, want in Haarlem leek men de tijd te nemen. Een van de kandidaten was HJ. Over de Linden, geboren in 1923 in Enkhuizen en toentertijd werkzaam als ambtenaar in Oudendijk/Beets. Van daar uit had hij gesolliciteerd op de functie, en klaarblijkelijk goed bevonden. Op 1 sep tember 1966 werd hij (pas) door FJ. Kra nenburg, Commissaris van de Koningin te Noord-Holland geïnstalleerd. Deze had slechts één boodschap voor hem: groei. Nederland was aan de beterende hand, maar in veel dorpen (waaronder De Rijp en Graft) ging dit nog maar mondjesmaat. De gezinnen waren nog groot, land- en tuin bouw de hoofdbron van inkomsten, en fo rensen woonden alleen in de paar nieuw aangelegde straten ten zuiden van De Rijp. De beëdiging van Over de Linden viel zo'n beetje samen met de oprichting van 'Redt De Rijp', de stichting die tegen het rück sichtslos slopen in de dorpskern was. De alternatieve plannen van deze Stichting botsten met die van het Rijk/Provincie, dat De Rijp naar een inwonertal van uiteinde lijk 20.000 inwoners wilde laten groeien. Over de Linden, als burgemeester toch een soort verlengstuk van de Provincie, zat hier tussengeklemd. Geen makkelijke tijd dus, met soms zeer heftige raadsvergade ringen. Voor Over de Linden werd er een heuse ambtswoning gerealiseerd in de Kromme Hom, en voor het eerst woonde de burge meester van De Rijp in/op Graft. Wellicht had het te maken met het feit dat er iets 'in de maak' was. Al in 1966 druppelde er berichtgeving naar buiten over een moge lijke fusie tussen Graft en De Rijp tot één gemeente. Een heikel punt, want in de verstandhouding tussen de beide dorpen is het niet altijd rozengeur en maneschijn geweest. De uiteindelijke fusie, op 1 au- 13

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 14