ook nog het waarnemend burgemeester schap van Noord- en Zuidschermer in de schoot geworpen. Burgemeester Rigbers aldaar had het Nationaal Socialistische ge dachtegoed iets te fanatiek aangehangen. Ook'waarnemend' burgemeester De Boer kreeg ontslag en werd geïnterneerd we gens 'een onvaderlandse houding'. Niets leek een verdere carrière in de weg te staan, maar het zou anders worden: in augustus moest hij al eens het ziekbed houden, en op 1 september 1945 werd hij opgenomen in het Stadsziekenhuis te Pur- merend, waar hij op 19 oktober stierf. De begrafenis was vijf dagen later in Graft. En zo kwam er weer een abrupt einde aan een burgemeesterscarrière. Hij was de derde op rij die zijn termijn niet afmaakte. J. Dalenberg (1946-1966) In 1931, vlak na de installatie van Van Sta veren, was deze voor beide gemeenten op zoek naar een geschikte secretaris. De bur gemeester mocht dan 'gedeeld' worden, urgemeesterj. uaienoerg voor de secretaris en de raadsleden gold dit niet. Een van de sollicitanten toentertijd was de in 1904 geboren Warmenhuizenaar Jacob Dalenberg. Hij solliciteerde naar een baan als secretaris van Graft, maar werd dit uiteindelijk van De Rijp. In de oorlog was hij nog secretaris, en bood hij op een slimme manier tegen werking aan de bezettingsmacht. Zo was hij de ondergrondse graag ter wille. Het bevolkingsregister van De Rijp bevatte te veel 'nuttige' informatie voor de bezet ter en door zijn medewerking verdween dit register. Hiervoor werd een overval in scene gezet waarbij - om het'echt'te laten lijken - Dalenberg en medewerker gekne veld op een stoel achterbleven. Na de plotselinge dood van burgemeester Van Staveren was er eigenlijk maar één lo gische opvolger. Op 1 maart 1946 werd dhr. Dalenberg offi cieel beëdigd door de Commissaris van de Koningin te Haarlem. Er brak een moeilijke tijd aan; Nederland was vrij, maar er was een gebrek aan alles. De woningnood was hoog, en burgemees ter Dalenberg zou de oplossing hiervan tot een van de speerpunten van zijn beleid maken. Onder hem kreeg langzaam maar zeker de nieuwbouw ten zuiden van De Rijp gestalte. Door de schaarste aan bouw materialen werd er een zgn. woningcon tingent (een soort quotum) ingesteld. Met Amsterdam, dat veel beter bedeeld was dan de kleine dorpen, werden slimme af spraken gemaakt waardoor de gemeenten konden uitbreiden. Jacob Dalenberg was een burgemeester die dicht bij de mensen stond. Sociaal bewogen, met de eigen schap zich te kunnen verplaatsen in men sen en hun situaties. Zo bemiddelde hij bij dreigende echtscheidingen en hield hij ook 's avond kantoor omdat hij wist dat een tuinder of fabrieksarbeider hier over dag geen tijd voor had.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 13