t Burgemeester Romijn tijdens zijn 25-jarig jubileum,geflankeerd door zijn zoon Paul (links), zijn vrouw Jo hanna Romijn-Teves, en enkele notabelen uit de gemeente. men een statement maken dat het geen herhaling van zetten zou worden? (ver wijzend naar de misstanden onder Simon Appel). Het is allemaal niet bekend, maar het was duidelijk wel een opmaat voor de beslist niet gemakkelijke beginperiode die burgemeester Romijn had in De Rijp en Graft. Later wel. Toen men zag welk een ambiti eus man hij was, en wat hij allemaal voor elkaar kreeg in de dorpen, werd hij op han den gedragen. Hij en zijn vrouw gingen wonen aan Rechtestraat 72het pand waar later de Technische Dienst van De Rijp in gehuisvest werd. Enkele wapenfeiten van deze burgemees ter waren: de restauratie van zowel het raadhuis van Graft, als die van De Rijp en ook de grote restauratie van de N.H. kerk in 1922/23 is op zijn conto te schrijven. Geld lospeuteren bij het Rijk was toen misschien nog wel moeilijker dan nu. Toch werd er - omdat er lessen geleerd wa ren in het verleden - scherp op hem gelet vanuit de gemeenschap. Maar niet alleen op hem. Baltus Koker, zijn secretaris die ook nog onder burgemeester Appel had gediend (en wellicht de kunst had afgeke ken), werd in 1913 betrapt op verduistering. Burgemeester Romijn kon niet anders dan onverbiddelijk zijn. Koker werd de laan uit gestuurd, en zijn huis in de Rechtestraat werd publiek verkocht. Kennelijk was er niet meteen een vervanger voorhanden, want de burgemeester nam vanaf toen ook het secretariaat een paar jaar voor zijn rekening. Zijn zilveren jubileum in 1925 werd in beide gemeenten groots gevierd en zijn herkies baar stellen was een vanzelfsprekendheid. Toch was zijn gezondheid niet optimaal, waardoor hij in 1927 al eens enige tijd uit de roulatie was, maar zijn herbenoeming in januari 1930 deed vermoeden dat het al lemaal wel meeviel. Het bleek echter niet zo te zijn. In septem ber 1931 kreeg hij van de gemeenteraad drie maanden ziekteverlof, maar werd al op de vijftiende van die maand opgeno men in een Haarlems ziekenhuis, alwaar hij precies een maand later overleed. Zo stierf in Graft en De Rijp voor de tweede keer op rij een burgemeester'in het harnas'. C.A. van Staveren (1931-1945) Graft, De Rijp en omstreken waren in rep en roer. Met die drie maanden verlof ging men er kennelijk vanuit dat hij zou herstel- 10

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 11