was 'luytenant van de Artillerie ten dienste dezer landen'. Hij zou wel eens, met zijn ge zin en de toekomstige echtgenote van Jo- han Hendrik, via Breda, overgeplaatst kun nen zijn geweest naar Hoorn. Later bleek, bij een afhandeling van een erfenis, ook diens zoon Johannes van Alphen in Hoorn te wonen. Voor zover bekend kreeg de 'eerste' Geer- ke zes kinderen, waarvan er tenminste één naar het noordelijke deel van Holland trok en zich vestigde in Hoorn, mede een garni zoensstad. Van deze zoon, Johan Hendrik (II), is niet bekend of hij ook militair was. Johan Hendrik, geboren in Breda in 1747, volgde zijn toekomstige schoonfamilie. Hij en zijn vrouw Martina kregen in Hoorn minstens zeven kinderen en één daarvan, ja wel, een Johan Hendrik (III), werd ge boren in 1780. Deze vestigde zich later in Purmerend en ging wonen op de hoek van de Hoogstraat en de Kaasmarkt. Hij begon daar een grutterij met daarnaast 't Noord- hollandsche Koffijhuis, de voorloper van het huidige koffiehuis 'Het hoedje van de Koningin' Daarnaast was hij stadsbode en ontvanger van de Stedelijke Belastingen te Purmerend.Ook werd hij aanbesteder van diverse stadswerken, waarvan de aanbe- Eenige kennisgeving. Nadat wij voor acht dagen her verlies hadde betreuren van onze Behuwd-Moederwordt thans Kinderhart op nieuw gewond, door het onverw; overlijden van onzen waarden Vaderden Heer JOH HENDRIK GEERKE. Hij eindigde voor ons zijn nuttig en werkzaam Ie in den ouderdom van 58 jaren en 3 maanden, P t' R M F R E n d i Uit tiller Maan; H Julij 1838. P, G E E R K Overlijdensbericht J.H. Geerke (Oprechte Haarlemsche Courant 21-7-1838). stedingen natuurlijk steevast plaatsvonden in zijn koffijhuis. Hij was een man van aanzien en voorzag zijn geschriften van een handte kening met sierlijke krullentrekkerij. Privé ging het hem minder goed af. Hij huwde de eerste keer met Johanna Frederikd. Scholten (1778-1805), maar zij stierf zes weken na het huwelijk. Een jaar later huwde hij met Trijntje Pieterd. Muller (1785-1827). Uit deze verbin tenis werden maar liefst tien kinderen ge boren, waarvan er slechts vier de volle was dom bereikten, inclusief een tweeling. Johan Hendrik trouwde daarna nog met een derde vrouw: Gezina Johanna Jand. Raake (1790- 1838); doch deze relatie bleef kinderloos. Ze ven jaar later stierven beide echtelieden met een tussenpose van een dikke week. 1 Hun twee zonen, Pieter en weer een ohan Hendrik, gingen ieder zijns eegs, en vormden de vierde gene ratie. Pieter bleef in Purmerend wo- en en haalde daar z'n Rijper echt- enote naartoe. Hun nakomelingen (ladden verder niets met De Rijp en mgeving. Het volgende hoofdstuk laat nog wel Pieter en zijn nasleep zien. Het daar- pvolgende hoofdstuk gaat verder ver de familie van Johan Hendrik en iens vestiging in De Rijp. De Kaasmarkt in Purmerend met rechts het Koffijhuis 5 Maaê I i V M 11

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 6