DE FAMILIE GEERKE, EEN VERHAAL VAN UITERSTEN. Zowel in De Rijp als in Schermerhorn hebben Geerke's handel gedreven. Ze traden in beide dorpen op als grutter en handelaar/winkelier in koloniale waren. Het is wel een poos geleden, maar oude Rijpers, en misschien ook wel Grafters, kunnen zich maar al te goed Jo Geerke, alias 'Kokende snert', herinneren. Een zonderlinge man, die als een kluizenaar in de voorma lige grutterswinkel op het Oosteinde 17 woonde. Het pand waarin hij huisde, en waarvan de etalages met gordijnen/vitrage waren afgesloten, zag er verlopen uit. Kenmerkend was zijn gestalte, staande in de winkeldeuropeningvan waaruit hij de voorbijgangers gadesloeg. Lopend naar een winkel kon hij je blazend en puffend passeren, waaraan hij dan ook zijn bijnaam had te danken. Het is opmerkelijk uit welk uitzonderlijk nestJo voortsproot, waard om eens naar voren te halen. Er bestaat een uitgebreide genealogie over deze familie, waarin De uitwaaiering grenzeloos tot uiting komt. In dit verhaal beperken we ons tot het plaatselijk gebeuren met enkele uitstapjes naar elders. Geerke De familienaam is on-Nederlands en oor spronkelijk ook afkomstig uit het noorden van Duitsland en Polen, het vroegere Prui sen. De achternaam Geerke komt ook als voornaam voor in de Noordelijke provin cies. In het zuiden wordt de naam gebruikt als verbastering van de oude oppervlakte- maat'geers'. In Druten (Puiflijk) is een basis school daarom 't Geerke genoemd, maar ook in Den Bosch is een zorginstelling, apotheek en wijk zo genoemd. De namen Geerke(n), Gerke(n), Gerke, Gerkes e.d. ko men nog steeds in de genoemde Duitse en Poolse gebieden voor. Uit de zeventiende eeuwse VOC-soldijboeken duiken deze na men veelvuldig op, en komen, vrijwel zon der uitzondering, uit genoemde gebieden. De hier omschreven familie vormt daarop geen uitzondering. Er zijn enkele 'nesten' waar deze familie naam in Nederland opduikt. In de Zaans treek, Zeeland, Den Haag, Rotterdam en Breda. Onderhavige familie stamt uit de laatstgenoemde plaats. Dat ze van Duitse afkomst waren, bleek ook door de aanna me van voornamen. In Duitsland was en is het vaak de gewoonte dat de tweede voor naam als roepnaam werd/wordt gebruikt. Het botste met het Nederlandse gebruik waardoor inschrijvingen in de registers niet eensluidend werden. Wisselend wer den de eerste en tweede naam of de twee namen verwisseld gebruikt. Opmerkelijk zijn de streng-e vernoemingen van Johan Hendrik en in mindere mate van Anthony Pi eter. Wat de naam betreft, meent het Meer- tens Instituut dat Geerke(n) een patro- niem is, dus afgeleid van een de voornaam Geerke(n). Op grond van volkstelling, tel den zij in 1947 en 2007 dat er respectieve lijk negen en zes personen waren die de achternaam Geerke droegen. In 1947 in Gelderland drie, in Noord-Holland vier, in Zuid-Holland één en hetzelfde aantal in Utrecht. Veel Geerke's emigreerden naar de Verenigde Staten, waar in Baltimore (Maryland) tientallen immigranten met deze achternaam worden geteld. Zoals eerder vermeld, zijn de vernoemin gen binnen de familie Geerke kenmerkend door hun zeer strenge doorvoering. De eerst bekende Geerke in Breda heette Jo han Hendrik, en acht generaties verder 3

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 4