Uit het straatbeeld Met het voortschrijden der techniek zijn veel oude beroepen in de vergetelheid geraakt of soms compleet verdwenen. Wie heeft er nog van een hennepkloppersknecht gehoord of van een bombazijnwerker? Wat dacht u van boerenknecht..? Een professie waar hele volkstam men zich vroeger voor inschrevenen nu door de boer (en z'n machinepark) veelal alleen wordt gedaan. In dit artikel een oud, agrarisch beroep opnieuw belicht. Vroeger werden stieren alleen door grote boeren gehouden, want voor de kleintjes was het een te grote luxe om er zelf een te hebben. Daarom kon er in Noord-Holland een beroep gedaan worden op coöpera ties die over goede dekstieren beschikten. In de kop van Noord-Holland wemelde het van deze zgn. 'bullestieken', waarbij soms ook het dorpsbestuur een belangrijke, veelal controlerende, rol speelde. Voor ge zamenlijke rekening werden er een paar stieren gekocht, waarvan de boeren uit de omgeving tegen betaling gebruik konden maken. Dit fenomeen gaat al ver terug; halverwe ge de zeventiende eeuw komen we ze al tegen. Het was zelfs een zaak van schout en schepenen, al was het alleen maar om dat er wat mee te verdienen viel, of dat er belasting op geheven kon worden. Soms was er geen bullestiek, maar werd het aan gestuurd door het plaatselijke wees- of ar menhuis. Bulloper Hoe ging dat in z'n werk..? Kennelijk vond men het niks om met de gevlekte dames de wijk uit te gaan, en zodoende kwam de stier op 'huisbezoek'. Hij werd daarbij begeleid door een zgn. bulloper of bullen- leider. Stieren zijn natuurlijk niet de meest ongevaarlijke beesten, en wellicht was dit ook een van de (andere) redenen dat in de zeventiende eeuw de schout zich hier mee bemoeide. Er was een keur opgesteld waar de bulloper zich aan diende te houden. Zo was het hem verboden de stier uit het oog te verliezen of los te laten lopen. Tevens diende de openbare weg gevolgd worden, mocht er geen land 'afgesneden' worden en was het verboden de stier te laten gra zen in de berm. Het zal gerust wel eens fout gegaan, want in feite liep dat mannetje naast zo'n stier er voor spek en bonen bij. Een beetje stier weegt 900 kilo, en als zo'n beest het op z'n 46 n

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 47