Bijna 90 jaar staat gemaal Wilhelmina aan de Molendijk in de Schermer. Zeventig jaar zorgde ze daar plichtsgetrouw voor droge voeten in deze 17de eeuwse pracht droog makerij. Vanaf 1995 staan de pompen stil, maar het verhaal over het waterbeheer in de polder gaat gewoon door. Wilhelmina is als museumgemaal gewoon wateredu- catieve polderpraatjes blijven vertellen. Dit jaar exact 20 jaar. Tijd voor een feestje. Het begon zo Toen in 1995 twee computergestuurde ge malen de vier elektrische gemalen vervin gen, zat ook de taak van Wilhelmina erop. Dijkgraaf Hein van der Pal (t) van het voor malige waterschap Het Lange Rond nam het initiatief om van Wilhelmina een muse umgemaal te maken. Met hulp van o.a. de gemeente Schermer, de Oudheidkundige vereniging, het molenmuseum en een gro te groep trouwe en betrokken vrijwilligers, kwam het museumgemaal tot stand. Vooral in het begin moest er veel worden ontwikkeld. Zo kwam er een film; er kwa men informatiepanelen, oriëntatietafels, folders, wisseltentoonstellingen, lesbrieven, kleurwedstrijden en nu ook geocaches. Het museumgemaal sloot zich aan bij 'Uit in het land van Leeghwater' en de Nederlandse Gemalenstichting. Maar het absolute hoog tepunt blijft het werkbezoek dat toenmalig kroonprins Willem-Alexander in 1998 aan het museumgemaal bracht. Feestje! Wethouder Anjo van der Ven opende zon dag 5 juli onder grote belangstelling het twintigste zomerseizoen van het jubileren de museumgemaal met een eigen limerick en complimenten voor de vrijwilligers en het jubileumboekje. Dat laatste is net als de expositie geheel gewijd aan de avon turen van het museumgemaal in de afge lopen 20 jaar. Voor elk van die jaren knipte de Alkmaarse wethouder van cultuur een lintje, terwijl het publiek luid meetelde:" achttien, negentien twintig."Het polder feestje wordt gevierd met een jubileumten toonstelling, een feestboekje (te koop in het museumgemaal), een limerickwedstrijd, de introductie van een speurtocht met GPS rond de gemalen in de Schermer (geoca- ching) en naar verwachting veel bezoekers die Wilhelmina in feeststemming nog een keer komen bekijken of voor het eerst ko men kennis maken met de enorm coole, gifgroene slakkenhuizen van de gietijzeren centrifugaalpompen. Dat kan nog t.e.m. 13 september elke zomerzondag van 10-17 uur. De entree is een vrijwillige bijdrage. Het museumgemaal staat aan de Molendijk 9,1636 VK Schermerhorn. Voor meer info kijk ook op www.museum- gemaalwilhelmina.nl W.M. 45 Wilhelmina 20 jaar actief als museumgemaal

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 46