De bewoners van de huisjes na 1926 vaars op vetmesten en in het najaar verko pen Moeder Pietertje Voogt krijgt gezond heidsklachten. Dokter Koppen uit West- Graftdijk stuurt haar voor onderzoek naar het ziekenhuis in Alkmaar, daar wordt dui delijk dat zij niet meer herstelt. Samen met wijkzuster Hiemstra zorgt Anne zo goed mogelijk voor haar schoonmoeder. In 1937 De west en zuidmuur zijn van steen, het aangebouwde keukentje is van hout en scheefgezakt. Voor het eveneens scheef gezakte schuurtje staat een regenton maar gezien de slechte staat van de ton waar schijnlijk in gebruik voor iets anders. De deur naar het keukentje staat open. Anne (links) en Willem begin jaren '30 met een onbekende dame in zondagse kledij, Anne heeft haar pantoffels nog aan. Het is een mooie zomerdag, misschien een zondag of een feestdag. De koffergrammofoon staat open. Hebben zij net gedanst? Gaan ze die avond uit? In de crisistijd verliest Willem zijn baan als boerenknecht in vaste dienst. Hij wordt dagloner. Anne werkt als wasvrouw of schoonmaakster, maar ook dit zijn tijdelij ke banen. Beide zijn gewend aan een karig inkomen en hebben een moestuin, kleine boomgaard, kippen en eenden. Willem en zijn vader pachten een landje waar zij een overlijdt Pietertje Voogt-Eckhart. Sieuwert Voogt blijft tot zijn pensioen wegwerker bij de polder de Schermeer en blijft in het noordhuisje wonen tot hij be gin jaren '40 naar Wormerveer verhuist. Ie dere week komt hij fietsend op bezoek bij Willem en Anne in de Molenbuurt. Even bij kletsen, koffie drinken, een sigaartje roken en natuurlijk de huur ophalen. Zijn laatste jaren woont hij in een verzorgingshuis, en overlijdt aldaar op 83-jarige leeftijd. Willem Voogt wordt per testament de nieuwe ei genaar van de huisjes. Tot hun grote spijt blijven ook Anne en Willem kinderloos, en evenals hun (pleeg)ouders zullen zij een

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 40