Drie- huizen stond een grote sociale afstand tussen arbeiders en het polderbestuur. Hoe diep het ontzag was tijdens het feest in 1833 (200 jaar bestaan van de Schermeer) voor de Hoge Heren beschrijft J. Schilstra in het boek 'Schermerland': 'De bewoners hebben staon kijken naar de aankomst van het pol- derjacht, dat de gasten van de Omval had afgehaalden naar de optocht van bestuur ders en gasten naar de kerk met twee bo den voorop. Van het feestmaal voor de vele gasten in het Noorder Polderhuis hebben zij stellig gehoord, ook dat de polderbaas Ger- rit Boldewijn met zijn twee collega's onder het nagerecht binnen mocht komen om zijn gelukwensen aan te bieden en zo onder de indruk kwam dat hij zijn gedicht niet durfde oplezen'. dat eenheid machtig maakt en in 1918 werd molenbond "de Eendracht" opgericht. Op 1 juli van dat jaar schrijft de secretaris van de Eendracht aan het polderbestuur: 'Hoe zal het deze winter wezen met de ver lichting? Het staat er nu al duister voor, maar we zullen hopen dat U edele al het mogelijke in het werk zal stellen om er bij de regering op aan te dringen ons zo goed mogelijk van petroleum en kaarsen te voorzien, zo moge lijk het rantsoen van vroeger weer in ere te herstellen' (in 1914 was de vergoeding in natura vervangen door 8 gulden per jaar voor petroleum, kaarsen en lucifers). Ook werd het maalloon dat jaar verhoogd tot 400 gulden per jaar. In 1921 trad de pensioenwet in werking en het polderbestuur moest onderhandelen met de molenaarsbond over uitkeringen, het ging immers over grote bedragen. Sociale wetten, kritische rapporten van gezondheidsinspecties over de levenssitu atie van de molenaars en de toenemende macht van de vakbonden hebben een aro- vaar stuur :eren. r be- Maar de verhoudingen tussen bestuur ders en werkvolk veranderde toen eind 19e eeuw het socialisme meer maatschappe lijke en politieke macht kreeg. Ook de wa termolenaars van de Schermeer begrepen Links molen 6, rechts molen 7, vóór 1932 VGSm

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 35