Het verhaal is verder bekend en zo is het gekomen dat de Koning hier kan prijken en schitteren in daglicht i.p.v. onder led lampen en een loden lijst. Eigenlijk maar goed ook dat hij toen niet eerste werd, want eigenlijk is dit de hoofd prijs. Tegelijkertijd kwam het idee en de op dracht om de drie gemeentewapens van de fusiegemeentes ook te brandschilderen in het pendant raam aan de overzijde Heraldisch en geschiedkundig gezien, en ook daarvoor hoeft u maar om u heen te Het fusieraam met daarin het (nogal) promi nent geplaatste Rijper Wapen kijken, wordt ook hiermee een traditie voortgezet. In vroeger eeuwen bedong de Stad Alk maar als schenker van gebrandschilderd glas een voorname plaats in de kerk Woordelijk wordt in de annalen gemeld en citeer hiermee ook Janneke van Zanten, die veelvuldig geschreven en gepubli ceerd heeft over al de mooie glas in lood ramen in onze regio: "Mits de Stad haer rang wordt gelaeten" en ik kan U vertellen dat betekent in heden ten daags Neder lands: Wij sponseren en betalen een Alk- maars raam mits ter meerdere en vooral eigen glorie, mits het op de belangrijkste plek in het midden van alle ramen ge plaatst wordt ...eerste rang dus. Nu doet zich het gekke voor dat met het toevoegen van de drie wapens nu..er een soortgelijk geluid klonk bij het verstrekken van de opdracht: In die zin dat er gezegd is "Mits Graft-De Rijp haer rang wordt ge laeten" en ook dat weer vrij vertaald "Het wapen van Graft-De Rijp in het midden van het raam in volle glorie met kroon en zo groot als kan en mooi mogelijk en de wapenschilden van Alk maar en Schermerhorn in bescheiden vooral kleiner formaat links en recht daarvan zonder de bijbehorende versierse len". Er zijn hier in de Rijp dus niet alleen een Grote kerk, en een Rechte straat, maar ook heren met een rechte rug, en hun wil geschiedde.... waarmee ze mij als Alk- maarse glazenier ook wel in verlegenheid en gewetensnood hebben gebracht. Niettemin komen alle verbintenissen en de fusie van de drie ge meentes tezamen onderin het raam in het beeldlogo van de nieuwe gemeente anno 2015. Als laatste nog het volgende: Ter herin nering aan deze dag en gebeurtenis wil ik als Alkmaarse glazenier van de fusie gemeente Alkmaar en ook namens de Stichting Behoud Rijper Glazen, na de ont hulling de heren Remkes en Cox nog een gebrandschilderd glas aanbieden Dank u wel. 32 TT *rri T f 1 t I Hi II1 dw I Al KMAAR

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 33