De onthulling van het Koningsraam en het Fusieraam Op 27 mei 2015 werden in de Grote Kerk te De Rijp het Koningsraam en het Fusieraam ont huld, respectievelijk door C.v.d.K Johan Remkes en Alkmaars gemeentesecretaris Joost Cox. Glazenier Roel Hildebrand heeft op verzoek van Stichting Behoud Rijper Glazen een speech gehouden. Voor hen de het gemist hebben, hieronder nog een keer afgedrukt. Ja, daar sta je dan als Alkmaarse glazenier in de Grote Kerk van De Rijp, en voor mij een plechtig gezelschap. In mijn glasatelier heb ik dikwijls het hoogste woord, maar hier is het toch anders ....terwijl het ook weer niet vreemd is om in de kerk te zijn ....vooreen glazenier althans. Maar, meestal doen wij ons werk ter plaat se in stilte, en staan ook niet zo in het voet licht als nu. Ik zeg bewust wij, aangezien ik niet zonder hulptroepen kan als Sjoerd Be steman, mijn jongere collega, die mij met name op glas, maar vooral op technisch gebied veel ondersteunt en aanvult. Hij is trouwens ook bijzonder behendig in stei gers opbouwen en dan ook nog erin klim men hetgeen mij niet meer zo vlot afgaat. Het werk van een glazenier heeft alles met het licht te maken, immers door de gratie van het doorvallen of toetredende licht komt het gebrandschilderd glas tot leven en het is de kunst van de glazenier dit licht te vangen en gedoseerd door te la ten schijnen. Deze kunst, of beter gezegd brandschilderkunst, beheerste men ook al in de 16e en 17e eeuw, en de gebrandschil derde ramen om hier ons heen bevestigen dat. Het was en is mij een eer dat ik in deze kerk twee werken mag toevoegen aan dit rijke oeuvre, zonder me te willen meten aan de andere prachtige ramen uit vorige eeu wen. Het zijn aanvullingen geworden in de twee vensters behorende bij de toren en wat ei genlijk wel erg is "de Koning is een occa sion", maar wel een goede met weinig kilometers op de teller". Dit raam is oorspronkelijk gemaakt voor de uitgeschreven wedstrijd van de gemeente Alkmaar in 2013, voor een nieuw staatsie portret in de raadszaal. Ik achtte mijzelf best in staat om een eigen tijds portret in gebrandschilderd glas af te leveren en koos voor het beeld direct na het moment dat hij de eed heeft afgelegd, het eerste moment dat hij onze koning is. Verder dacht ik daarin geslaagd te zijn, en ook buitenstaanders bevestigden dit Er kan er echter maar één winnen en dat was niet de mijne, alhoewel een vierde plaats niet onverdienstelijk was. Zo be landde de koning letterlijk in de etalage aan de Appelsteeg, waar hij veel bekijks trok. En als u weet waar de Appelsteeg in Alk maar is, kan ik u zeggen dat er gedurende de maanden erna een kleur- en ook luister rijk gezelschap aan hem voorbij trok met evenzo vele reacties van: "Tof heeft u die zo gemaakt, meneer" totik ben dan wel republikein, toch vind ik hem zo wel aardig." Kortom: een publiekstrekker. Tijdens en rond Koningsdag 2014 verhuis de de koning in gezelschap van meer Ko ninklijke portretten voor een aantal maan den hier naar deze kerk Een "kennismakingsbezoek" zeg maar, en het beviel hem goed. Kennelijk zo goed dat de Stichting Behoud Rijper glazen er over dacht om een soort gelijk raam toe te voegen als herinnering aan de eerste Koningsdag hier in De Rijp.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 32