landelijke net. De tussenoplossing - pro paan - bracht in De Rijp heel lelijke tanks met zich mee die - gelukkig maar tijdelijk - platte daken en achtererven begonnen te bevolken. De huidige straatverlichting Er is dus veel veranderd de afgelopen decennia. In Nederland gaan elke avond ongeveer 2.5 miljoen straatlantaarns branden, goed voor 1.5% van het totale branden zijn - alleen al in het oude dorp (inclusief West- en Zuideinde) - al weer bijna verdubbeld. Maar kennelijk kan het. De techniek is voortgeschreden; lampen met een levens duur van 50.000 branduren zijn geen uit zondering. De ingedraaide spaarlampen gebruiken ten opzichte van de gloeilamp maar liefst 90% minder stroom! En men is nog lang niet uitgedokterd, want de zgn: LED-lamp maakt ook al zijn opwachting in straatverlichtingsland. Of het er allemaal gezelliger op wordt is vraag twee. LED- ,Natrium- en TL-verlichting is nogal 'hard'. Daar had ook e enige 'klacht' mee van oen, die in het post-gas- lichttijdperk werd gehoord: het gemis van het zachtgele gaslicht. Eric Berkhout Bronnen: Wikipedia; www. \kunst-en-cultuur.infonu. piR.A.A. Alkmaar; www. elpher.nl; www.water- ljandarchief.nl; O.H.V. archief; Fred Hoek Nostalgische straatlantaarns in De Rijp anno 2015 energieverbruik. Lantaarns zijn ook dich ter op elkaar komen te staan. Als we de Tuingracht in De Rijp nemen. Exculsief de Kralingergracht meet deze een dikke 350 meter. In het gastijdperk moest men het doen met welgeteld zes lantaarns, tegen woordig is diezelfde gracht met zeventien stuks wel heel ruim bedeeld. Dat is om de twintig meter een lamp. De Rijp mag ove rigens helemaal niet klagen; de 100 elektri sche lantaarns die sinds 1958 begonnen te Fotomateriaal: OHVJan Kaptein, E. Berkhout 27

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 28