en elektrischgebroederlijk noost eikoor in 1958 de bovengrondse bedrading weg te wer ken. Aan de Mijzenpolder, een beetje een ondergeschoven kindje als het ging om straatlantaarns, werd bij deze operatie ook een paar extra lichtpunten toegewezen. nog in de rij voor een aansluiting op het eem. -i op /oor akte, in de )ran- 5 rote later laat )leef, iarlij- 'aren 5 dat n de -pen, van ?r. Er ;trici- Ptdijk en in ken- men lan- cher- ings- dorp rland nno- iting. lamp lamp tijd ruim- ektri- Bkkig Niet /verk- men nog steeds bezig de investering eruit te halen. Desondanks floepten begin jaren vijftig overal op het Schermereiland bij het invallen van de duisternis de elektrische straatverlichting aan. In de met plastic kap uitgevoerde arma tuur zat een zgn. fluorescentielamp, of zo als de man op straat zei: "een TL-buis". In grote steden als Alkmaar, ook uitgerust met een grote gasfabriek - bouwde men het af. Gas en elektra spanden samen om de duisternis te verdrijven, maar in 1968 ging de laatste lantaarnopsteker daar met pensioen. n Schermerhorn kwamen in 1960 ook TL- palen, en het werden er gelijk 90 (i.p.v. 54). Ook nam men de gelegenheid te baat om In De Rijp was het anders.Ten opzichte van Graft waren de rollen nu omgedraaid. Was het begin vorige eeuw, bij de gas versus olielampen-strijd, nog 1-0 voor De Rijp, nu kwam Graft - inmiddels van elektrische palen voorzien - op gelijke hoogte, en naarmate de jaren verstreken, werd er een riante voorsprong opgebouwd. Wat zullen ze gelachen hebben daar op Graft, want de jaren regen zich aaneen zonder dat er in De Rijp wat gebeurde. Pas in november 1958 gingen na een druk op de knop (en onder luid gejuich van de Rijpers) een kleine honderd elektrische lantaarns branden. Daar was natuurlijk wel wat voorbereiding aan voorafgegaan. Omdat men nou eenmaal niet zonder straatverlichting kon, verrezen er naast de bestaande palen, nieuwe, elektrische exemplaren, waarmee gelijk te zien was dat men efficiëntie prevaleerde boven schoonheid. De nieuwe palen, vaak groen met drie keer een verloop in dikte, waren vergeleken met hun gietijzeren voorgan ger, ronduit sober te noemen. In 1948 was men begonnen met het uit breiden van De Rijp aan de zuidkant. Hoe het zat met de straatverlichting daar is onduidelijk. Op oude foto's van de Leeg waterstraat en de Lakemanstraat is geen lantaarnpaal te bekennen.'Zuinigheid met vlijt' was kennelijk nog steeds het motto, dus het zal me niets verbazen als hier sim pelweg geen voorzieningen voor getrof fen waren. Voor het Baanmanslandje, waar maar drie huizen stonden, was dat zeker. Ondanks dat het nagenoeg naast de gas fabriek lag, heeft daar nooit een gaslamp gebrand. Als gevolg van de overschakeling naar elektra, sloot de gasfabriek een jaar later haar deuren. Aardgas was het nieuwe to verwoord, maar deze contreien stonden WËÊÊKÊÈBmtÊÊBmÊmm

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 27