Artikel in de Dordrecht se Courant uit 1819 een binnen was of in bed lag? Dat was zonde van de olie, zo redeneerde men. De materialen om de lantaarns draai ende te houden, zaten veelal ver disconteerd in het toch al schamele loon van de opstekers en vullers. Een op zichter controleerde de boel, en bleef men in gebreke, dan kon er ook nog eens een boete volgen. In 1802 werd de zgn. patentolie uitgevon den, en rond die tijd waren in De Rijp Thijs Lodder en zijn vrouw de lantaarnopstekers van de met deze olie gevulde lampen op houten palen. Een bij het Regionaal Ar chief Alkmaar gevonden document van een aanbesteding geeft een mooi beeld hoe zo het in De Rijp in 1835 in z'n werk ging. Patentolie - afgewisseld door lijn- en raapolie - brandde mooi, maar moest het uiteindelijk toch afleggen tegen weer een nieuwe uitvinding: petroleum. Overigens was men nog lang niet klaar met uitvin den, want in de eerste helft van de negen tiende eeuw kwam men wederom met wat nieuws op de proppen: de gasfabriek. Licht schuw. - In een oud nummer (van een bekend blad van 28 Maart 1819, vertelt de Dord- rechtsche Courant) worden de volgende bedenkingen tegen straatverlichting geuit: 1. Ze druischt in tegen de goddelijke ordening der natuur. Volgens deze ordening is de nacht bestemd voor de duisternis, die alleen door het maanlicht getemperd wordt. Wij menschen, mogen niet in het wereldplan ingrijpen en den nacht in den dag veranderen. 2. Zij legt een be lasting op aan hen, die niet op verlichting gesteld zijn, omdat zij er geen voordeel van hebben en er zelfs nadeel van kunnen ondervinden. 3. Zij is in strijd met de hygiëne, want verbran dingsproducten werken nadeelig op zwakke menschen en zoo wordt de grond geleed voor vele ziekten, wien het 's nachts op straat gemakkelijk en gezellig wordt gemaakt, waardoor zij zich hoest of verkoudheid op den hals halen.4. Zij is verwerpelijk op philosophisch zedekund- ige gronden, omdat het kunstlicht den afkeer voor de duisternis verjaagt, die toch menigeen van het kwade afhoudt. Drinkers toeven daardoor, langer in de kroes blijven en jonge paren worden er door aaneengekoppeld. 5. Zij maakt de paarden schichtig en de dieven stoutmoedig. 6. Zij eischt groote sommen, die den maatschappelijken rijkdom verminderen. 7.Zij doet schade laan het nationaal gevoel, dat vooral verhoogd wordt door illuminatie bij gewichtige feesten; deze illuminaties nu maken veel minder indruk als er eiken avond verlichting is. Daarom ge niet de plattelander veel meer van een illuminatie dan een stedeling. Gaslicht In oude lectuur vaak terug te vinden on der 'gazverlichting', met een 'z'. Het proces - verhitting van steenkool zodat er een brandbaar gas ontstond - was in 1780 al uitgevonden door de Nederlandse uitvin der professor Jan Pieter Minckelers. Deze wist daar al in 1785 zijn collegezaal mee te verlichten. Maar zoals dat gaat, onbekend maakt onbemind, en het duurde nog ruim ertig jaar voordat in 1816 in Amsterdam een eerste publieke demonstratie van gas licht was. Dat was ter gelegenheid van het huwelijk van Willem III met Anna Pauw- lona. De koning stak het licht zelf aan; het gepeupel daarna in diepe bewondering achterlatend met dit nieuwe wonder. Vanaf 1824 kwamen er meer openbare gebouwen met gaslicht, zoals de schouw burg in Amsterdam, en twee jaar later de Dom in Utrecht. Je zou denken dat een be tere verlichting door iedereen werd toege juicht, maar er waren - getuige dit boven staande artikeltje de Dordrechtse Courant uit 1819 - ook mensen die met misschien voor die tijd valide tegenargumenten kwa men. Gasfabrieken Om in een grotere behoefte te voorzien, werden er de zgn. gasfabrieken gebouwd. In totaal zouden dat er in heel Nederland zo'n 240 worden, waarvan de eerste in Rotterdam, rond 1926. In 1867 stonden er negentien, en kon ook De Rijp zich, net als Schagen, Alkmaar en Edam, scharen onder de trotse bezitters van zo'n installatie. Het had letterlijk nogal wat voeten in de aarde, zo'n fabriek. Het gas waaide niet vanzelf naar de lantaarns toe, dus alle stra ten moesten open om een 3.5 km lang bui zenstelsel aan te leggen. Een operatie die 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 21