It Leentje van der Wol-De Boer, midden joren 30 het behoud, ondervond tegenstand van o.a. Dudok, Berlage en Roland Holst. Een gedeeltelijk behoud is de uitkomst gewor den. Leentje vond ondertussen werk bij de notaris Ninaber in Stompetoren. Haar gevoelens voor Roelof temperden op den duur door het verschil in opvattingen tus sen hen beide. Haar activiteiten binnen de SDAP brachten haar geregeld in Den Haag. Tijdens deze bezoeken ontmoette Leentje wederom Henri Polak. Er groeide iets tussen hen, en vanaf 1936 schreven ze wekelijks lange brieven aan elkaar. De in houd van die brieven beperkte zich niet tot beelden uit de arbeidersbeweging en de Amsterdamse schandalen. Zij hield ziels veel van Henri en dat zal ze ongetwijfeld hebben geschreven. Naast politiek deed ze veel werk voor de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten, waar Henri overigens ook lid van was. Bovendien was ze jarenlang correspondente voor de Alk- maarsche Courant. Na enkele jaren corresponderen wilde Po lak zijn Leentje ontmoeten in Stompeto ren. Hij kwam meer dan eens vanaf zijn villa in Laren per eigen auto of met de trein, al waar hij door de plaatselijke garagehouder naar Stompetoren werd gehaald. Feestelij ke ontmoetingen waren dat, met geurige koffie en koekjes van de buurman, die bak ker was. Daarbij zong Henri graag Joodse liederen. Ook buiten het dorp ontmoet ten ze elkaar, koffie drinken tegenover het Centraal Station in Amsterdam en lunchen in 't Kalfje. Of in Den Haag, waar ze Henri betrapte op onsocialistisch gedrag. Als lid van de Eerste Kamer tekende hij de pre sentielijst om presentiegeld te ontvangen om vervolgens met haar de stad in te gaan. Hij nam haar ook regelmatig mee naar of ficiële gebeurtenissen. Maar Henri Polak werd op 72-jarige leeftijd in 1940 door de Nazi's gearresteerd en bij een NSB-huisarts in Wassenaar vastgehouden. Leentje ver moedde het lot van Henri en verbrandde in oorlogspaniek haar correspondentie om vervolging te voorkomen. Honderden brieven met een schat aan historische in formatie gingen in vlammen op. Henri werd, ernstig verzwakt, in juli 1942 onverwacht vrijgelaten. Op 17 februari 1943 overleed hij aan een longontsteking - kort voor de systematische deportaties naar de vernietigingskampen op gang kwamen. Leentje liet zich na de oorlog op 11 novem ber 1945 scheiden van Roelof van der Wal, en overleed op 27 augustus 1981 in Amster dam. Fred Hoek Bronnen: Wikipedia, Ons Amsterdam 43e jrg, nr.5, Schermerland, JJ. Schilstra en Bart van der Wal 18

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 19