Voor wie het niet weet, Henri Polak (1868- 1943) was vakbondsbestuurder en politi cus. Hij huwde in Londen met de Neder landse Emily Nijkerk, beiden waren van Joodse afkomst. De Engelse Trade Unions inspireerden hem, en terug in Holland Henri Polakin 1912 geschilderd doorJ.G. van Caspel raakte hij als diamantbewerker betrokken bij de algemene staking van deze beroeps groep in 1894. Hij leidde de staking van 10.000 Amsterdamse diamantbewerkers. Een autodidact met organisatorische kwa liteiten en een briljant spreker. De staking was succesvol en Polak werd medeoprichter (1894) en langdurig voor zitter (1894-1940) van de Algemene Neder landse Diamantwerkers Bond (ANDB). Hij werd ook redacteur van het weekblad van de ANDB en leverde tal van artikelen. Deze bond groeide uit tot circa 8000 leden, die ook contributie betaalden. Ondanks dat soms flinke sommen geld uit de stakings kas moesten worden uitgekeerd, kon al in 1899 begonnen worden met een bonds- gebouw. Niemand minder dan Hendrik Berlage was de ontwerper van het, nog steeds bestaande, gebouw (nu het Natio naal Vakbondsmuseum, Henri Polaklaan 9 Amsterdam). Onder leiding van Polak is in 1905 het Nederlands Verbond van Vakver enigingen (NVV) opgericht, de voorloper van het FNV. Politiek roerde hij zich ook. In 1891 werd hij afdelingssecretaris van de Sociaal-De mocratische Bond in Amsterdam. In con flict met Ferdinand Domela Nieuwenhuis werd in 1895 de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij (SDAP) opgericht. Van 1903 tot 1906 was hij het eerste socialistische gemeenteraadslid van Amsterdam, later ook nog enkele jaren in Laren. In 1913 was hij vertegenwoordiger van de SDAP in de Eerste Kamer. Hij zat ook enige tijd in de Tweede Kamer. Maar, hoor ik u denken....wat heeft dit al lemaal te maken met ons gebied? Simpel, Henri hield er een vriendinnetje op na. Dat vriendinnetje heette Leentje de Boer, en woonde in Stompetoren. Leentje (1892-1981) was een weeskind uit Dokkum, en vóór haar huwelijk dienstbode bij ver schillende rijke families in Den Haag. In 1919 huwde zij in Oterleek met haar jeugd liefde, de kaasmaker Roelof van der Wal (1894-1981). Het beroep van Roelof heeft er mede voor gezorgd dat zij vanuit Friesland naar Stompetoren waren getrokken. Hij vond aldaar werk op zuivelfabriek Neerlan- dia, terwijl zij dienstbode werd in Oterleek. Op 18 januari 1925 wordt Oege geboren. Hij zou uitgroeien tot stadsredacteur van Het Vrije Volk. Leentje was echter geen huisvrouw. Haar ambities lagen meer op het politieke vlak. Zij werd secretaresse van de plaatselijke SDAP, en in die hoedanigheid ontmoette zij Henri voor het eerst, toen in de twinti ger jaren gedebatteerd werd over het wel of niet behouden van de windmolens in de Schermeer. Henridie vurig pleitte voor 17 Het slippertje van Henri Polak

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 18