Voor elke nieuwe Kroniek bezoekt onze huisfotografe Thea Kolsteeg een locatie, en speurt naar dat ene plekje op een oude foto of prentbriefkaart om te zoeken wat er al lemaal is veranderd. Deze keer bleef ze dicht bij huis om te proberen een 2015-replica te maken van de Toen-foto. Deze is overigens nog niet eens zo heel oud, waarschijnlijk-1960. We zien nog de achter kant van Oosteinde 50, en ik denk dat als we nu kijken, dit het enige pand is dat er nog staat. De open plek naast no. 50 laat zien dat er nog volop gesloopt wordt in De Rijp. Wie kent niet die oude prentbriefkaart die zo vanaf de Beemsterbrug De Rijp inkijkt, met links die grote houten loods? Houthandelaar P.N.M. Lafeber liet deze bouwen in 1902, en toen hij rond 1926 zijn biezen pakte, werd het eigendom van aannemer Matser Hamstra Naast de loods stond pakhuis 'Het Fortuin', waar deze aannemers de machinale werk plaats hadden. Ook gesloopt..hup....weg met die ouwe bende. Zo ging dat in de jaren na de oorlog. Nou ja, en als we het toch over slopen hebben...wat denkt u van de Een dracht op de achtergrond? Het eens zo trotse gebouw uit 1859 staat op deze afbeelding al enkele jaren te verkommeren. Afgebrokkeld stucwerk, verveloze deuren en dichtge timmerde ramen, het Oosteinde krijgt hierdoor een wat desolate indruk. Eind 1973 gaat uiteindelijk de sloophamer erin. Het terrein wordt gedeeltelijk geplaveid met Stelconpla- ten en doet dienst als parkeerplaats. In de met een noodgang opgetrokken loods opent Simca-dealer Baltus uit Egmond al in het voorjaar van 1974 een filiaaltje. Later wordt het de plaatmaterialenloods van aannemer Ent, en zijn er delen van de loods te huur. Op de hoek werd pontificaal een blok beton geplaatst (met een naam die vele van u zich nog kunnen herinneren) om vrachtverkeer te dwingen achteruit het Oostdijkje op te gaan, en niet af te snijden. Transporteur Beumer op het Oostdijkje, de oorzaak van dat vracht verkeer, zal er best last van gehad hebben. Laten we eens naar de Nu-foto kijken. Wat natuurlijk direct opvalt is de nieuwe woning van mevrouw Van Voorden ten zuiden van het bruggenhoofd. Hoewel, nieuw....het staat er ook alweer vanaf 1977. Tussen het geboomte door is nog net Oosteinde 50 te zien. Een nieuwe Eendracht uit 2009 torent smetteloos wit boven de rest van de bebouwing uit. Aannemer Duinmaijer was rond 2000 al naar industrieterrein De Volger verhuisd, en zodoende kwam ook het terrein achter de Eendracht beschikbaar voor woningbouw. Eigenlijk is alles ten oosten van het Oostdijkje nieuwbouw. ftïïfiSSK SSKfïi II «tl IMA

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 17