Een jaar later huwde Johan Hendrik (IV- 2) voor de tweede keer, ditmaal met zijn buurmeisje Trijntje Anthonied. Kieft (1825- 1887). Met haar werd het gezin nog eens snel uitgebreid met Anthonij en Pieter. Zoon Anthonij vertrok later met zijn vrouw, Leentje Leguit, als winkelier naar de Zaan streek en weer later naar Haarlem. Pieter (V-5) volgde zijn vader op in De Rijp en werd de vader van 'Kokende snert'. nus waren genoemd. De vijfde - Hermanus - (VI-4) haalde het wel en vertrok later naar Nederlands Indië. Weer een Johan Hendrik Inderdaad, weer een Johan Hendrik (V-3), maar nu dezoon uit het huwelijk van Johan Hendrik en Jannetje Kater. Hij huwde 1867 te De Rijp met Dieuwertje Hermanusd. van Oenen (1838-1900), geen onbekende naam in De Rijp. Even voor zijn huwelijk had zijn vader een pand gekocht in Scher- merhorn. Dit win kelpand stond aan de noordzijde van het Westeinde, toen nog Breedstraat genoemd. Op nr. 15 begon de jonge Johan Hendrik een winkel en grutte- rij, welke natuurlijk ondersteund en bevoorraad werd van die van zijn va der in De Rijp. In het Schermerhornse verenigingsleven werd hij bekend als een geliefd lid van de Rederijker kamer Amicitia en Symfoniege zelschap Polphonia. Ondertussen gingen de zaken ook naar behoren en werden er twaalf kinderen geboren. Dit laatste ging minder goed, want maar liefst acht kinde ren stierven jong, waarvan er vier Herma- Zijn twee dochters Jansje en Leentje huwde respectievelijk met de gemeen teveldwachter Jacob Waterdrinker uit Schermerhorn en de stuurman Cornelis de Hart. Leentje ging Cornelis achterna naar Vlissingen en later naar Texel, ook niet be paald om het hoekje van de deur, dus bleef alleen Jansje bij haar ouders in de buurt. Zij was regentesse der wezen in Grootscher mer. Op 13 april 1887 voltrok zich echter een ramp, waarbij het pand van Johan Hendrik volledig afbrandde; het haalde de lande lijke pers: Kennelijk goed verzekerd kon, kort daarop, aan de overzijde een nieuw, ruimer pand J .H. Geerke en zijn vrouw Dieuwertje van Oenen worden neergezet. De winkel met het woonhuis gold destijds als een der groot ste panden van Schermerhorn. Het werd wederom een grutterij, een handel in ko loniale waren.Dieuwertje van Oenen stierf 9 coqjff

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 10