klanten al tot ze grote spait de bakker ze bigge deer benne we effe mee klaar, de bak ker ze bigge: van moin verkocht ie ze maar. Hoi had de beeste nog maar een paar dage toen liep de zaak al fout. De varkens die vratte ze hokkie te barste, ut was van heel slecht hout. Ze ginge naar de bure, naar het eereboie bed. En vrate de sla plante zo boi de grond af, die ware der net zet. Refrein Zo gaat het lied over narigheid met de Volgens schoondochter Riet was vader Kaandorp zeer gesteld geweest op zijn varkens, of ze ooit zijn uitgebroken uit het hok in de achtertuin is niet bekend. Met het snel groeien van de familie Kaan dorp, er worden dertien kinderen geboren, blijft er waarschijnlijk niet alle dagen veel oud brood over voor de varkens. De familie Kaandorp heeft met 30 jaar noeste arbeid een goede reputatie als bak ker en een vaste klantenkring opgebouwd en voelt zich zeer thuis aan de Zuidervaart. Helaas gaat het niet goed met Simon's gezondheid, hij wordt astmatisch en blijkt allergisch te zijn voor meel. Toch wordt stop pen met het bedrijf niet overwogen; er moet letterlijk en figuurlijk gezorgd worden voor brood op de plank. Maar de ziekte sloopt zijn lichaam en Simon Kaandorp overlijdt in 1961, op 54-jarige leeftijd. Het voltallige gezin in 1955 varkens nog een aantal coupletten verder. Het laatste couplet is een advies aan de varkenshoudende bakker: De bakker die vrat an ut end van die grap z'n eige op van noid. 't Slot liet zich makkelijk rade: hoi mot die beeste kwoid. En wat nou de moreal is al van dut rare liedAls je bakker wul worde, hou dan gien varken, dan klinkt dut re freintje niet. De tweede generatie bakkerij Kaandorp in Zuidschermer 1960-1970 De zevende zoon uit het gezin, naar zijn vader ook Simon (Siem) genoemd, neemt na het overlijden van zijn vader de bakke rij over en wordt daarmee de kostwinner voor het grote gezin. Hij is dan 20 jaar en heeft verkering met de eveneens 20-jarige Riet Nootebos uit de Beemster. Siem heeft het bakkersvak van zijn vader 7 I I

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 8