Zuidschermer vanuit de lucht, becjfff^ïerrflértig Aan de Zuidervaart, buiten de dorpskern, woont bakker Jonker met een vaste klan tenkring. Er blijven maar weinig 'losse' klanten over voor de nieuwe bakker. De in komsten uit de ventwijk en het kleine win keltje in het voorhuis van de bakkerij zijn in het begin minimaal. Iedere klant is meer dan welkom, zelfs al zijn het klanten die 'op de pof' kopen. Maar het lot is het jon ge stel gunstig gestemd. De bouw van de St.Michaëlkerk begint, en de bouwpastoor zoekt een kosthuis voor drie bouwvak kers. Begin jaren dertig is dit kostgeld het hoofdinkomen van bakkerij Kaandorp. Een tweede meevaller is het aanbod van Bak ker Jonker om zijn ventwijk over te nemen als hij naar Grootschermer verhuist. Het overnemen van deze klantenkring ga randeert een zeker inkomen, maar door de concurrentie met de ventende bakkers uit de naburige dorpen, moet iedere nieuwe klant met veel geduld, 'veroverd' worden. De ventwijk van bakker Kaandorp strekt zich uit van de Omval en Schermerhorn tot de dijken en wegen van de zuidelijke Schermer. Een grote wijk, waar meerdere bakkers tegelijk hun brood proberen uit te venten. In deze tijd van verzuiling is het de gewoonte dat een katholieke klant bij een katholieke bakker koopt, waardoor de klanten soms ver weg wonen. Het zijn voor de bakkers lange werkdagen, dagelijks wordt het brood, beschuit, rog gebrood in de zeer vroege ochtend ge bakken en daarna lopend met de hon denkar of met de fiets uitgevent. Omdat meerdere bakkers dezelfde uit gestrekte ventwijk hebben, maakt Simon Kaandorp met de twee (niet katholieke) bakkers uit Driehui zen een afspraak over wie op welke dagen een bepaalde wijk mag venten. De meeste niet katholieke klanten accepteren op den duur dat ook een katholieke bakker prima brood bakt. Simon en Geertje Kaandorp gaan zich in de jaren '30 steeds meer thuis voelen in de gemeenschap die, met de nieuwe kerk, school, café en het buurtje, steeds meer tot dorpskern uitgroeit. Ook broer Jan Kaan dorp vindt het in Zuidschermer steeds gezelliger worden en wordt zetbaas in het café. Simon en Geertje doen enthousiast mee met alle dorpsactiviteiten. Jan Bruin, geboren en opgegroeid aan de Zuider vaart: "ik herinner me dot de fomilie Koon dorp altijd veel von gezelligheid hield, ze de den overol oon mee. Als kind zog ik de bokker ook vook bij mijn voder komen koorten. Dot wos trouwens een koortclubje met drie ka tholieken en één protestant, mijn vader. Het was wel een erg katholieke gemeenschap, moor ols er iets te doen wos kon iedereen, katholiek of niet, meedoen". Om het brood uit te venten gebruikt Si mon Kaandorp achtereenvolgend een fiets, hondenkar, bakfiets, motorbakfiets 5 MOV m

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 6