De eerste generatie bakkerij Kaandorp in Zuidschermer De grondlegger van bakkerij Kaandorp komt uit Heiloo. De rooms-katholieke familie Kaandorp beheert hier het café Kaandorp bij bedevaartsoord 't Putje. Va- Chtsnaam x Y 1/ naar het voor hen onbekende Zuidscher mer. In de ogen van de jonge Simon en Geertje is het daar maar een stille, kale boel, een heel verschil met het levendige en groene Heiloo. Erg enthousiast zijn Si mon en Geertje niet bij dit eerste bezoek. Maar vader Kaandorp zet door, koopt het huis en in 1930 beginnen de inmiddels getrouwde 23-ja- rige Simon en 19-jarige Geer tje hun bakkerij in Zuidscher mer. In hetzelfde jaar wordt begonnen met de bouw van de nieuwe rooms-katholieke St.Michaëlkerk. In 1932 wordt de nieuwe kerk ingewijd. 1930-1940 Fragmenten uit het bevolkingsregister der Kaandorp is een echte ondernemer, een eigenschap die hij deelt met zijn kin deren. Eén zoon wordt bakker, een ander begint een melkzaak. Zoon Simon werkt bij zijn oudere broer in de bakkerij. Als bakkersknecht Simon verkering krijgt met tuindersdochter Geertje Pancras, is het hun droom om samen een bakkerij te beginnen. Vader Kaandorp houdt niet van lange verkering, hij is van mening dat trouwen vastigheid biedt en gaat voor het jonge stel op zoek naar plek waar zij als echtpaar een bakkerij kunnen beginnen. Al snel hoort hij vertellen dat in het katholieke Zuidscher mer een buurtje met een bakkerij is gebouwd. Het is voor de jonge Simon en zijn Geertje vanzelfspre kend om naar vaders wil en adviezen te luisteren, en zo reist vader Kaandorp in 1929 met het jonge stel Simon en Geertje Kaandorp beginnen hun bakkerij dus in een voor hen onbekende omgeving en in een onzekere economi sche tijd. In Amerika is in 1929 de beruchte beurskrach, de aanleiding tot een ernstige wereldwijde crisis, die ook in Zuidscher mer wordt gevoeld. Een aantal boerenbe drijven wordt noodgedwongen verkocht en veel boerenarbeiders worden alleen nog bij grote drukte ingehuurd. Velen worden in de wintermaanden afhankelijk van 'het stempelen en de steun'. Het valt niet mee om een ventwijk te beginnen. Hoe aan klanten te komen? r y VOORNAMEN 0 WOONPLAATS Z der teden tot het hoofd van het Dag CD huisgezin. teekening UJ O (Art. 24. 3» lid, en jaar der geboorte AMBT, BEROEP OF BEDRIJF !2 13 INSCHRIJVING IN HET BEVOLKINGSREGISTER 14 15 rM,n vrouw) (Voluit gceohrcven) O sub 0.) ir 8ij het bedrijf vermelden, of de persoon deerin alt hoofd (hetzij voor eigen hetzij voor anderer rekening) werkzaam U, met H, dan wel ah ondergeschikte mat O. (Art. 24, 3e lid, auu h.) Tijdens de inschrijving Veranderingen en hare dagteekening door aanduiding van wijk, dorp, gehuoht of buurtschap, straat en nummer van hel huis, dan wol nitim on voorga ohraven kenmerk van hot vaartuig of den woon* wagen met de gebruikelijke ligplaats of standplaat». (Art. 24. 3e lid, tub I.) Dag teekening en jaar van Inschrijving Plants vanwaf de persoon ie gekomen e 4 a

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 5