TENTOONSTELLINGSAGENDA Museum Tot en met 11 oktober 2015 - Het Beste van Stad en Land, Handel en transport door de eeuwen heen. Op 1 januari 2015 zijn Alkmaar, Schermer en Graft-De Rijp opge gaan in de nieuwe gemeente Alkmaar. Dit feit is aangegrepen voor een gezamenlijke tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Alkmaar, Molenmuseum te Schermerhorn en Museum In 't Houten Huis te De Rijp. On der de titel 'HET BESTE VAN STAD EN LAND' laten zij gedrieën de relatie zien van de fu siegemeenten door de eeuwen heen. Met een gezamenlijke uitstraling legt ie der museum toch de nadruk op een eigen thema. Wij hebben gekozen om aandacht te schenken aan de handel en het vervoer tussen het dorp en de stad, tussen De Rijp, Graft versus Alkmaar. De handel tussen de stad Alkmaar en het omliggende platteland kenmerkt zich in een soort haat-liefde verhouding. De be stuurders van Alkmaar probeerden op al lerlei manieren de nering in de stad te be schermen. Natuurlijk was de stedeling voor het vermarkten en eigen gebruik afhanke lijk van de aanvoer van kazen, melk, graan, turf en andere 'plattelandsproducten'. Ook de impost, de belasting, op producten was een welkome inkomstenbron voor de stad. Vooral de impost op bier bracht veel geld in de kist. Echter 'de stad' probeerde met ver ordeningen de nering in de dorpen klein te houden. Het brouwen van bier in De Rijp, het wegen van producten in de Waag onder het Raadhuis, het malen van granen, enz. leek een bedreiging van de activiteiten die (volgens de bestuurders van Alkmaar) bin nen de vesting van de stad thuishoorden. Het transport naar en van de stad ging, zo als in heel Holland, in eerste instantie vooral over water. De Rijp en Graft lagen hemels breed via het Schermeer niet ver van Alk maar. Handelsproducten zijn eeuwenlang per boot vervoerd. Ook voor het personen vervoer was de boot belangrijk; de trek schuit zorgde met een echte dienstregeling voor een ideale vervoersmogelijkheid. De bewoners van het Schermereiland moesten hiervoor wel naar een opstappunt langs de route Hoorn-Alkmaar lopen. De stoomtram kwam wel langs De Rijp. Het stationnetje Klaterbuurt was een belangrijk knooppunt in de route Amsterdam-Alkmaar. In deze tentoonstelling is er ook aandacht voor het bus- en vrachtvervoer, het recreatieve verkeer en zelfs de belemmerende tol van Graft. Alle facetten van het thema zijn per eeuw belicht en veelal met objecten uit ei gen collectie geïllustreerd. Stuk voor stuk zijn het puzzelstukjes die het beeld com pleet maken. Openingstijden museum Vanaf 1 juni t/m augustus dinsdag t/m zondag van 11.00 -17.00 uur september t/m 15 oktober dinsdag t/m zondag van 13.00 -17.00 uur Museum In 't Houten Huis, Tuingracht 13, 1483AP De Rijp www.houtenhuis.nl Volg ons op twitter: www. twi tter. com/@m ushoutenh uis 49

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 50