Bakkerselke stad, elk dorp, gehucht of buurtschap had er één....of twee, of soms nóg meer. Vaak familiebedrijven die overgingen van vader op zoon, en waar de nadruk lag op hard werken en het hoog houden van tradities. Ook in Zuid schermer stond zo'n familiebedrijf. Het onderstaan de artikel beschrijft de geschiedenis van bakkerij Kaandorp aldaar. 1900-1930 Het dorp Zuidschermer rond 1900. Rond dat jaar is er nauwelijks sprake van een dorpskern in Zuidschermer. De over wegend agrarische be volking woont verspreid langs de west- en oostkant v van de Zuidervaart, zijwe- |||P |]|Bff gen en Schermerdijken en het dorp valt onder de ge- I meente Akersloot. Op de hoek van de Zuidervaart en Driehuizerweg staat het Zwarte Kerkje met naastgelegen schooltje. Er omheen staan boerderij en, burgerhuisjes, melkfa- briek'De Eendracht', kleine werkplaatsen en één of meer huiskamercafés. De bevolking is grotendeels zelfvoorzienend met een moestuin, fruitstruiken en, afhankelijk van de ruimte om de woning, een boom gaard met(klein)vee. Wat men niet zelf kan maken, bakken, breien, wordt aan de deur gekocht. De venters komen uit de omrin gende dorpen Driehuizen, Westgraftdijk, Oudorp en Akersloot of uit de steden Alkmaar en Purmerend. De Zuidschermer bevolking is overwegend rooms-katholiek en omdat Zuidschermer alleen een protes tante kerk (het Zwarte Kerkje) en schooltje heeft gaat men te kerk in Akersloot, Alk maar of De Rijp. De Zuidschermer jeugd krijgt onderwijs in het protestante school tje en als dit in 1900 wordt gesloten gaan de meeste kinderen naar een openbare school in de naburige dorpen. n Hulpkerk annex café, jaren dertig De gezinnen zijn groot, en met het groeien van het aantal inwoners groeit ook het verlangen naar een eigen rooms-katho- lieke kerk en school. In 1925 verzoekt een aantal bewoners de bisschop van Haarlem om een rooms-katholieke kerk en school in Zuidschermer te bouwen. Men begint met het bouwen van een hulpkerk annex café (nu café Torenerf) en een aantal huizen. Eén van deze huizen is bestemd voor een bakkerij, kleine bakkerswinkel en woon gedeelte. Hier begint de geschiedenis van bakkerij Kaandorp. 3 Van verleden tot heden. De geschiedenis van Bakkerij Kaandorp

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 4