In de vorige editie heb ik u verteld over twee belangrijke aanwinsten voor ons museum, een liedboekje uitgegeven en gedrukt door Jacob Pietersz Moerbeeck en een schilderij van Arnout Colnot met als afbeelding 'Mo lens in de Schermer'. Bij beide aankopen was de financiële steun van de Stichting Vrienden van het Museum cruciaal. Onlangs hebben velen van u weer het ver zoek gekregen om de Stichting Vrienden met een bijdrage te blijven steunen. Door deze stichting worden lezingen, tentoonstellingen en kindermiddagen georganiseerd, maar zij draagt ook bij aan onze collectievorming. Voor mij reden om het belang van uw vriend schap en bijdrage nog eens toe te lichten. Wij weten, veelal via schenkingen, onze col lectie uit te breiden, maar soms lukt een ver werving alleen door aankoop. Vanuit onze reguliere museumexploitatie houden wij geen gelden over om onze col lectie optimaal te conserveren en uit te brei den met belangrijke stukken. Daarom zijn wij in 1995 gestart met de Stich ting Vrienden, en deze maakte toen de aan koop van het schilderij 'De Grote Brand van De Rijp'mogelijk. Daarna hebben de Vrienden nog diverse ke ren aan de wieg gestaan van de verwerving van topstukken voor onze collectie van bruidskistje tot linnenpers. En opnieuw laten de Vrienden zien hoe be langrijk ze zijn: voor de tentoonstelling 'Het beste van Stad en Land, handel en vervoer door de eeuwen heen' wilden wij een schil derij van Willem Spaarman tentoonstellen. Op het schilderij staat het beurtschip de Koophandel afgebeeld, maar dit moest daar voor eerst schoongemaakt en gerestaureerd worden. Dat is gedaan in opdracht van de Stichting Vrienden. En onze laatste aanwinst is een zilveren thee bus met op de voorzijde een inscriptie waar van ik alleen de eerste regels hier vermeld: den 6e Augustus 1811 is dit tot een geschenk vereerd als een gering maar welmenend bewijs van kinderliefde en hoogachting aan Cornel is Bek en Bregtje Hooft bij geleegenheijd van hun- Vijfentwintig Jaarig Huwlijks Feest Een belangrijk historisch voorwerp: Cornelis Bek is via zijn vader verbonden aan de wal visvaart, hij vormde samen met Dirck Vroon de directie van Rijper rederij Vroon en Bek, en hielden een aantal schepen in de vaart. In ons museum is dit goed zichtbaar op een paneel over de walvisvaart. Kortom de Stichting Vrienden verdient ons aller steun - als u al lid bent of als u dit nog wil worden. De gegevens om lid te worden treft u aan achterin deze Kroniek. Er is ook nieuws over de Maria-Lijntje, in de maand maart is zij 'op de helling' geweest. Het volledige schip is schoongemaakt, in de primer gezet, met boven de waterlijn een teervervangend product en daarna in zijn geheel in de dntifauling'. Een indrukwek kende klus, die met kwaliteit is uitgevoerd. Zo gaat de Maria Lijntje weer een aantal ja ren varen met een zeer goede bescherming en natuurlijk met een zorgzame en deskun dige bemanning. Voor u beschikbaar om een unieke vaartocht te maken in ons fraaie polderlandschap! Aldert Pilkes Bulletin van het Museum Van de voorzitter,

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 48