Het Oeuvre Posthume van Hans Keuning bevat een vijftigtal UKV's (Ultra Kort Verhaaltjes). Jeugdherinneringen die hij zelf omschrijft als 'blaadjes die in de herfst van een boom vallen'. De redactie van de Kroniek raapte ze op, plaatste ze op onze website, en wil er elke keer één of twee in De Kroniek zetten. Gerbrand Zijn vader was pontbaas en caféhouder in Spijkerboor. Elke dag zette vader Jan enkele fabrieksar beiders, die vanuit De Rijp sjouwerswerk gingen verrichten in de meelfabriek van de Gebr. Laan in Wormerveer over het Noord hollands Kanaal. Zoon Gerbrand had weinig lust om dat werk van zijn vader over te nemen, want hij had heel andere interesses. Muziek was zijn grote hobby. Hij leerde zichzelf ac cordeon spelen en door op bruiloften en partijen op te treden verdiende hij al snel wel zoveel, dat hij pianolessen kon nemen en ook al gauw kon geven. Gerbrand bleek een uiterst muzikaal getalenteerd jong mens, die slechts één handicap had: hij leed aan depressieve aanvallen. Dat was hem naar alle waarschijnlijkheid door zijn moeder meegegeven, want mijn vader, die haar onder zijn doopsgezinde gemeente leden telde, zei wel eens dat vrouw Hop "wat zwak van hoofd was". Toen dominee Van Giessen op een tragi sche manier was overleden en de pastorie in Oost-Graftdijk onbewoond zou blijven omdat de gemeente zich geen nieuwe dominee meer kon veroorloven, trok Ger brand er met vrouw en kinderen in. Hij had het er uitstekend naar zijn zin, want hij vond er de rust, die hij zonodig had in het wijde uitzicht over het Noordhollands Ka naal en de verre weiden aan de overkant. Enkele keren per dag kwam de lijnbus van Alkmaar naar Purmerend voorbij over het smalle weggetje voor zijn huis en dat was het wel. Om zijn depressieve buien te beheersen nam hij elke morgen een duik in het kanaal. Met een lach in zijn ogen vertelde hij mij, dat de juist passerende lijnbus eens stopte, toen hij weer eens halverwege het kanaal zwom, omdat de passagiers meenden een drenkeling te zien. Hij wuifde vanuit het water vriendelijk naar de bus, waarop deze aarzelend weer verder reed. Al gauw was hij de spil van veel muziekle ven op het Schermereiland,de Beemster en de Schermer. Hij gaf les, leidde één of meer accordeonorkesten en toerde voor dat werk op zijn bromfietsdoor het toen nog rustige landschap. Toen ik na de oorlog naar het conservato rium ging, leerde ik hem echt kennen als 45

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 46