Zomeravondwandeling Wormerveer op zaterdag 20 juni 2015 Onze jaarlijkse zomeravondwandeling op de langste dag wordt dit jaar een dagje eerder gehouden, n.l. op zaterdag 20 juni. We gaan dit jaar niet ver; nl. naar Wormerveer. Deze Zaanse plaats heeft een lange historie. Wormerveer ontstond in de 14de eeuw rond het strategische voetveer in de Zaan naar het oude dorp Wormer dat een belangrijke schakel vormde in het middeleeuws reizigersverkeer. De Zaanstreek staat bekend als het eerste industriegebied van Nederland. Wormerveer speelde hierin een belangrijke rol. Vanaf het begin van de 17e eeuw had het droogmaken van de grote Noord-Hollandse meren grote gevolgen voor Wormerveer. Er kwam een grote hoeveelheid koolzaad, een belangrijk oliegewas, uit de nieuwe droogmakerijen op de markt. In Wormerveer, strategisch gelegen aan de Zaan, verrees de ene na de andere oliemolen. In totaal werden er 47 oliemolens gebouwd. Ook de Noord-Hollandse veestapel groeide enorm door de honderden hectaren nieuwe land bouw- en weidegrond. In Wormerveer ontstond een omvangrijke handel in kaas. Hal verwege de 17e eeuw kwam de papierindustrie sterk op; liefst negen papiermolens telde Wormerveer ooit. Uit de concentratie van olie-, papier- en later ook onder meer verf-, rijst-, meel- en cacaomolens ontstonden in de 18e en 19e eeuw enkele grote bedrijven, waaronder Wessanen Laan (olie, meel, rijst en cacao), Crok Laan (olie) Bloemendaal Laan (rijst en olie) en Jan Dekker (zeep). In de 20e eeuw kwam de grafische industrie sterk op, waaruit o.a. de gerenommeerde bedrijven Meijer en Mercurius ontstonden. Veel van de genoemde industrie is verdwe nen of in multinationals opgegaan, maar in Wormerveer is nog steeds veel industrie te vinden. Helaas telt Wormerveer geen molens meer.Tijdens onze wandeling zullen we meer te horen krijgen over de rijke historie van Wormerveer en kunnen we aanschou wen wat er nog is overgebleven uit de tijd van de grote welvaart van het dorp. We zullen worden rondgeleid door de heer Dick Zwart van de Historische Vereniging Wormerveer. We worden door hem worden ontvangen om 19.30 uur ter hoogte van het huis Noordeinde 66. Dit is het verlengde van de Zaanweg langs de Zaan. Hier start de wandeling die onge veer 1,5 uur zal duren. Als afsluiting drinken we gezamenlijk nog een kopje koffie of thee (voor eigen rekening) in Café De Kroon in de Markstraat. In de buurt van het startpunt kunt u parkeren. Omdat de heer Zwart op dit moment de enige gids is binnen de Historische Vereniging Wormerveer, kunnen er maximaal 30 personen deelnemen aan de avondwandeling. Daarom is het noodzakelijk dat u zich dit keer van te voren aanmeldt voor deelname. Graag even een e-mail sturen naar mstromp@quicknet.nl om door te geven dat u mee wilt wandelen. Tot ziens op 20 juni.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 44