De Polderwerkplaats De door de f\rmo Leegwater gebouwde kaasfa- briek in Oost-Knollendam doet het overige onderhoud aan de twee molens. Naast het weer in werking stel len van de westelijke molengang is Cor Leegwater druk met diverse werkzaamhe den voor de Kaasfabriek 'Nooit gedacht'te Oostknollendam. De kaasfabriek betaalt in 1915 32,22 gulden voor deze werkzaamhe den, verricht door timmerman Leegwater. Opmerkelijk is dat er nog een Leegwater, t.w. Jacob Leegwater uit Middelie, als kaas maker werkt op de kaasfabriek te Oost- Knollendam. De firma Leegwater is er in een periode van zeven jaar (1908-1915) in geslaagd een flinke klantenkring op te bouwen. In het Grootboek 1915 staan meer dan 100 beta lende klanten beschreven. Grote klanten in 1915 zijn: de Eilands-polder met 54,30 gulden, Kaasfabriek Spijkerboor met 74,57 gulden, boer K. Peek met 111,62 gulden, de Banne Wormerjisp en Neck met 129,23 gulden, boer D. Verwer met 150,61 gulden, D. Jongens met 265,47 gulden en J. Sloten Starnmeer met 272,63 gulden. De grootste klus in 1915 is verricht voor H. Kracht van de Kanaaldijk voor het bouwen van een dubbel woonhuis voor 1.272,76 gulden. Voordat timmerman Leegwater de polderwerkplaats aan Starn- meerdijk 18 in gebruik nam, was het vele jaren de werkplaats van waaruit de timmerman in dienst van de polder het on derhoud aan de zes molens van de Starnmeer-Kamerhop uitvoerde Daarnaast verrichtte de timmerman met zijn werk man alle mogelijke andere klussen. Zoals het onderhoud aan de diverse bruggen en hekwerken in de Starnmeer - Kamerhop. Ook het (klein) onderhoud aan de sluis bij Markenbinnen werd gedaan vanuit de polderwerkplaats. De verplichting over het beheer en onder houd van de sluis bij Markenbinnen is al in 1639 vastgelegd. Door het graven van de westelijke ringvaart van de Starnmeer, de huidige Markervaart, ontstonden de Mar ker- en Oostwouderpolder. Het afgescheiden gebied kwam dus bin nen de ringvaart van de Starnmeer te lig gen. De bedijkers en droogmakers van de Starnmeer werd daarom in 1639 opgedra gen dat het beheer en het onderhoud van de te bouwen sluis zou komente liggen bij de Starnmeer. Als de dag op z'n eind loopt Voordat Pieter terugloopt naar het huisje onder de seinpaal, gaat hij nog samen met Cor naar de schuur naast de timmerwerk plaats. Net als alle andere middenstanders op Spijkerboor houdt ook timmerman Leegwater een aantal koeien. Omdat de schuur, waar nu de zes koeien staan, voor heen dienst deed als bergruimte voor de polderwerkplaats,is deze niet echt ge schikt om koeien in te houden. Er moet 39

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 40