Voor elke nieuwe Kroniek bezoekt onze huisfotografe Thea Kolsteeg een locatie, en speurt naar dat ene plekje op een oude foto of prentbriefkaart om te zoeken wat er allemaal is veranderd. Deze keer ging ze naar Noordeinde, dat in vroeger tijd nog de toevoeging 'van Graft' had. Een plaatje waar op het eerste gezicht niet te veel aan lijkt veranderd. Wel zien we hou ten, zgn. A-poten, die ervoor zorgden dat dit buurtschap van elektriciteit werd voorzien. Het geeft gelijk een indicatie wanneer dit plaatje geschoten is, want in 1921 werd toe stemming gegeven voor het plaatsen van deze palen. De foto is dus in ieder geval van na dat jaar. Ogenschijnlijk weinig veranderingen dus. De boerderij van Blaauw staat nog steeds als een soort grenswachter links van de brug, en onze fotografe had de 'pech" dat de boerdeij net die dag voorzien werd van een nieuw dak. Het huisje ernaast met de witte windveren ziet er hier bewoond uit, maar doet tegenwoordig alleen nog maar dienst als schuur. De rest van de bebouwing is te vaag om er iets zinnigs over te kun nen zeggen. Ander fotomateriaal uit het OHV-archief laat er overigens geen misverstand over bestaan; ten tijde van de Toen-foto was het ook in Noordeinde armoe troef. Het meest in het oog springt nog wel de brug. De 'zuiderbrug' zoals deze genoemd werd. Aan de noordkant van het dorp was in 1928 al een andere brug gekomen, maar voor deze, in de Globdijk, moest eerst nog een zak met geld gevonden worden. In 1936 vond men die bij de Boerenleenbank van een niet nader genoemde gemeente. Een rapport van de gemeenteopzichter had de doorslag gegeven om de raad te doen besluiten tot de bouw van 'eene nieuwe beton brug'. Drieduizend gulden werd er voor uitgetrokken, en via een openbare aanbesteding kon den de aannemers zich inschrijven. Op 28 april 1936 werd de tekening goedgekeurd en in juli mocht aannemer E. Woud uit Wormer, die als laagste inschrijver uit de bus was gekomen, voor de somma van 2430 gulden de brug realiseren. Ook werd besloten tot de bouw van een tijdelijke noodbrug, ondanks de bezwaren van enkele raadsleden (men vond dit te duur). De firma Woud leverde goed werk, want anders dan de noorderbrug van Graft (van de Raadhuisstraat naar de Globdijk) die in 2011 grotendeels vervangen werd, staat deze nog steeds. lliliillllllB

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 37